czwartek, 15 marca 2012

Co to jest Lapisowanie zębów mlecznych?

Często spotykam się z myleniem tego terminu. Często też ten wątek powtarza się w licznych forach, blogach czy pytaniach do mnie.
A więc....

Lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie należy do metod impregnacji czyli przesycania tkanek próchnicowych związkami chemicznymi, co doprowadza do utwardzenia zmienionych próchnicowo miejsc. Do lapisowania stosuje się azotan srebra. Zabieg polega na wcieraniu go w zęby  przez ok. 2-3 minuty, a następnie osusza strącalnikiem w postaci soli kuchennej.Zabieg ten doprowadza do powstania białcznów srebra, które sa odporne na działanie czynników próchnicotwórczych. Jedynym minusem jest fakt że przebarwia on ząb na czarno.
Lapisowanie to technika, którą stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia.
Pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem.Pytacie pewnie czy warto ratować ząb mleczny? Odpowiadam - warto !! - ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może skutkować wadami zgryzu.
Wiele osób pyta mnie też czy nie lepiej plombować niż lapisować i narażać dziecko na nieestetyczny wygląd?
Odpowiadam - Lapisowanie to krótki zabieg i jest wykonywany kiedy dzieci nie dają sobie borować albo nie mają na tyle cierpliwości aby usiedzieć na fotelu przy plombowaniu. Dzięki lapisowaniu można powstrzymać rozwój próchnicy i skutecznie zapobiec jej nawrotom.

 Na czym polega lapisowanie krok po kroku:
1. Najpierw czyścimy osad szczoteczką zwilżoną wodą utlenioną (coś w rodzaju szczotki elektrycznej :) )

2. Wypłukanie wodą z dmuchawki
3. Osuszenie strumieniem powietrza z dmuchawki

4. Nasączanie powierzchni zęba roztworem azotanu srebra ( również w postaci kuleczek z waty)
5. Nasączenie powierzchni zęba stroncalnikiem (płyn Lugola) ( w postaci kuleczek z waty)Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 5 wizyt w odstępach kilkudniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach.
Lapisowanie w gabinetach otrzymujących refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. W prywatnych ceny wahają się od 20 do 60 zł za jeden zabieg.


15 komentarzy:

 1. a nie najpierw azotan srebra a potem strącalnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szpecjaliści prowadzą blog. to CHYBA wiedzą lepiej
   :D

   Usuń
  2. Oj dlaczego takie zgryźliwości... każdemu może zdarzyć się błąd ... o tym już pisaliśmy wcześniej... Ale fakt :) uprzedzano Nas że znajdą się tu więksi SPECJALIŚCI :)
   szanujemy ...poprawiamy :)

   Usuń
 2. a ja mam takie pytanie czy zeby przy kolejnych wizytach staja sie coraz bardziej czarniejsze czy efekt 1 zabiegu juz sie utrzymuje i nie poglebia sie ten kolor?prosze o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj raczej nie ma stopi ciemnienia zębów. Po lapisowaniu żeby po prostu robią się brązowe...leczy tej sytuacji i tak najważniejsze jest zahamowanie próchnicy a nie już wygląd i tak bardzo zniszczonych zębów

   Usuń
 3. hmmm ja się na egzamin trochę inaczej uczyłam.
  Tak, najpierw powinien być azotan srebra a dopiero potem strącalnik (niekoniecznie płyn Lugola, może to też być glukoza albo eugenol)

  kolor się pogłębia.
  Zabiegów powinno być 5 a nie 3, źródła różnie podają co ile dni, od 3 do tygodnia.
  I prawdą jest, że czynność wcierania środka impregnującego i strącalnika wykonuje się 3razy na jednej wizycie, ale to nie jest równoznaczne z 3 kolejnymi zabiegami.
  w teorii inaczej i w praktyce inaczej, u mnie w gabinecie lekarz w ogóle nie używa strącalnika, więc ile szkół tyle wykonań :)
  tak samo w teorii na początku każą czyścić wszystkie zęby szczoteczką z pastą (że jak?? u 4letniego płaczącego dziecka, które samego ślinociągu znieść nie może?? ;) )

  oczywiście jest to bezbolesne i bardzo szybkie, ale smak azotanu srebra dla dzieci paskudny :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje.... wystąpił błąd poprawiam z e strącalnikiem. Co do informacji praktycznych i teoretycznych zawsze odbiegają od siebie. Już w tej chwili możemy mówić o starej i nowej szkole stomatologii i dużo w tym temacie się zmienia. Przybliżyłam teorie ... w praktyce wiadomo że z dzieckiem w gabinecie różnie bywa i nie raz nawet lapisowanie choć bezbolesne bywa zabiegiem trudnym do wykonania

   Usuń
 4. a czy lapinowanie mozna wykonywac takze kiedy zabek ma juz dziurke?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak lapisowanie można wykonywać także przy ubytkach - chodzi tutaj o powstrzymanie próchnicy więc smaruje się już chore ząbki

   Usuń
  2. "lapisowanie można wykonywać także przy ubytkach"
   czy to oznacza, że z reguly całe, zdrowe zęby lapisuje sie przed próchnicą?

   Usuń
  3. Fakt złe sformułowanie dziękuje za poprawę :) chodzi tutaj o powstrzymanie próchnicy więc smaruje się już chore ząbki

   Usuń
 5. Czy azotan srebra wymaga naświetlenia czy po prostu pozostawia się posmarowany ząb w jamie ustnej?

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córka miała już 3 serie lapisawania tzn.Raz w tygodniu chodziliśmy na malowanie.Tak przez 5 tygodni,potem 3 miesiące przerwy i znowu 5 tygodni malowania i 3 m-ce przerwy i jeszcze raz tak samo.Zpytałam lekarza ile to jeszcze będzie trwało?Lekarz powiedział, że dopóki dziecko nie da borować.Nie wiem,czy lekarz ma rację czy po prostu chce zarobić. proszę o ODP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Pani zabieg lapisowania ma w pewien sposób powstrzymać próchnicę i faktycznie stosuje się go dopóki dziecko nie zacznie - pozwalać sobie na leczenie - borowanie - Jestem pewna iż lekarz nie miał tutaj w żaden sposób chęci dużego zarobku - chociażby dlatego że w swojej ofercie ma wiele zabiegów finansowo dużo droższych... ale jeśli dziecko w żaden sposób nie potrafi przekonać się do danego stomatologa może warto poszukać stomatologa który specjalizuje się w leczeniu dzieci :)

   Usuń