czwartek, 15 marca 2012

Co to jest Lapisowanie zębów mlecznych?

Często spotykam się z myleniem tego terminu. Często też ten wątek powtarza się w licznych forach, blogach czy pytaniach do mnie.
A więc....

Lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie należy do metod impregnacji czyli przesycania tkanek próchnicowych związkami chemicznymi, co doprowadza do utwardzenia zmienionych próchnicowo miejsc. Do lapisowania stosuje się azotan srebra. Zabieg polega na wcieraniu go w zęby  przez ok. 2-3 minuty, a następnie osusza strącalnikiem w postaci soli kuchennej.Zabieg ten doprowadza do powstania białcznów srebra, które sa odporne na działanie czynników próchnicotwórczych. Jedynym minusem jest fakt że przebarwia on ząb na czarno.
Lapisowanie to technika, którą stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia.
Pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem.Pytacie pewnie czy warto ratować ząb mleczny? Odpowiadam - warto !! - ponieważ przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może skutkować wadami zgryzu.
Wiele osób pyta mnie też czy nie lepiej plombować niż lapisować i narażać dziecko na nieestetyczny wygląd?
Odpowiadam - Lapisowanie to krótki zabieg i jest wykonywany kiedy dzieci nie dają sobie borować albo nie mają na tyle cierpliwości aby usiedzieć na fotelu przy plombowaniu. Dzięki lapisowaniu można powstrzymać rozwój próchnicy i skutecznie zapobiec jej nawrotom.

 Na czym polega lapisowanie krok po kroku:
1. Najpierw czyścimy osad szczoteczką zwilżoną wodą utlenioną (coś w rodzaju szczotki elektrycznej :) )

2. Wypłukanie wodą z dmuchawki
3. Osuszenie strumieniem powietrza z dmuchawki

4. Nasączanie powierzchni zęba roztworem azotanu srebra ( również w postaci kuleczek z waty)
5. Nasączenie powierzchni zęba stroncalnikiem (płyn Lugola) ( w postaci kuleczek z waty)Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg wymaga 5 wizyt w odstępach kilkudniowych. Zwykle jednak dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabieg trwa bardzo krótko, jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach.
Lapisowanie w gabinetach otrzymujących refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. W prywatnych ceny wahają się od 20 do 60 zł za jeden zabieg.


24 komentarze:

 1. a nie najpierw azotan srebra a potem strącalnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szpecjaliści prowadzą blog. to CHYBA wiedzą lepiej
   :D

   Usuń
  2. Oj dlaczego takie zgryźliwości... każdemu może zdarzyć się błąd ... o tym już pisaliśmy wcześniej... Ale fakt :) uprzedzano Nas że znajdą się tu więksi SPECJALIŚCI :)
   szanujemy ...poprawiamy :)

   Usuń
 2. a ja mam takie pytanie czy zeby przy kolejnych wizytach staja sie coraz bardziej czarniejsze czy efekt 1 zabiegu juz sie utrzymuje i nie poglebia sie ten kolor?prosze o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj raczej nie ma stopi ciemnienia zębów. Po lapisowaniu żeby po prostu robią się brązowe...leczy tej sytuacji i tak najważniejsze jest zahamowanie próchnicy a nie już wygląd i tak bardzo zniszczonych zębów

   Usuń
 3. hmmm ja się na egzamin trochę inaczej uczyłam.
  Tak, najpierw powinien być azotan srebra a dopiero potem strącalnik (niekoniecznie płyn Lugola, może to też być glukoza albo eugenol)

  kolor się pogłębia.
  Zabiegów powinno być 5 a nie 3, źródła różnie podają co ile dni, od 3 do tygodnia.
  I prawdą jest, że czynność wcierania środka impregnującego i strącalnika wykonuje się 3razy na jednej wizycie, ale to nie jest równoznaczne z 3 kolejnymi zabiegami.
  w teorii inaczej i w praktyce inaczej, u mnie w gabinecie lekarz w ogóle nie używa strącalnika, więc ile szkół tyle wykonań :)
  tak samo w teorii na początku każą czyścić wszystkie zęby szczoteczką z pastą (że jak?? u 4letniego płaczącego dziecka, które samego ślinociągu znieść nie może?? ;) )

  oczywiście jest to bezbolesne i bardzo szybkie, ale smak azotanu srebra dla dzieci paskudny :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz racje.... wystąpił błąd poprawiam z e strącalnikiem. Co do informacji praktycznych i teoretycznych zawsze odbiegają od siebie. Już w tej chwili możemy mówić o starej i nowej szkole stomatologii i dużo w tym temacie się zmienia. Przybliżyłam teorie ... w praktyce wiadomo że z dzieckiem w gabinecie różnie bywa i nie raz nawet lapisowanie choć bezbolesne bywa zabiegiem trudnym do wykonania

   Usuń
 4. a czy lapinowanie mozna wykonywac takze kiedy zabek ma juz dziurke?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak lapisowanie można wykonywać także przy ubytkach - chodzi tutaj o powstrzymanie próchnicy więc smaruje się już chore ząbki

   Usuń
  2. "lapisowanie można wykonywać także przy ubytkach"
   czy to oznacza, że z reguly całe, zdrowe zęby lapisuje sie przed próchnicą?

   Usuń
  3. Fakt złe sformułowanie dziękuje za poprawę :) chodzi tutaj o powstrzymanie próchnicy więc smaruje się już chore ząbki

   Usuń
 5. Czy azotan srebra wymaga naświetlenia czy po prostu pozostawia się posmarowany ząb w jamie ustnej?

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja córka miała już 3 serie lapisawania tzn.Raz w tygodniu chodziliśmy na malowanie.Tak przez 5 tygodni,potem 3 miesiące przerwy i znowu 5 tygodni malowania i 3 m-ce przerwy i jeszcze raz tak samo.Zpytałam lekarza ile to jeszcze będzie trwało?Lekarz powiedział, że dopóki dziecko nie da borować.Nie wiem,czy lekarz ma rację czy po prostu chce zarobić. proszę o ODP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Pani zabieg lapisowania ma w pewien sposób powstrzymać próchnicę i faktycznie stosuje się go dopóki dziecko nie zacznie - pozwalać sobie na leczenie - borowanie - Jestem pewna iż lekarz nie miał tutaj w żaden sposób chęci dużego zarobku - chociażby dlatego że w swojej ofercie ma wiele zabiegów finansowo dużo droższych... ale jeśli dziecko w żaden sposób nie potrafi przekonać się do danego stomatologa może warto poszukać stomatologa który specjalizuje się w leczeniu dzieci :)

   Usuń
 7. Witam!
  U mojego niespełna 2 letniego synka zdiagnozowano melanodoncję. Ze względu na to, że ni jak młody nie współpracuje zalecono lapisowanie. Tak na szybko, bo choróbsko rozwinęło się w 4 tygodnie. Czy jest to najlepsze rozwiązanie na cito? Czy później po dłuższej adaptacji u stomatologa da się usunąć czerń po lapisie i zastosować jakieś inne leczenie?
  Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź. Na lapisowanie mamy iść w sobotę. Dzwoniłam do kilku gabinetów stomatologicznych dla dzieci, ale niczego konkretnego się nie dowiedziałam, poza tym, że przy innych opcjach dziecko musi współpracować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że wszystkie informacje najlepiej jak udzieli lekarz to on jest specjalistą. Ze swojej strony jednak mogę powiedzieć że tak na inne opcje dziecko musi współpracować. Aby wyczyścić wylapisowane zęby trzeba po prostu oczyścić ubytek i założyć plombę... Proszę na spokojnie poddać się lekarzom oni wiedzą co robią i pracować z dzieckiem w celu wyuczenia nawyku przyjścia do gabinetu i współpracy.

   Usuń
 8. Czy to prawda, że do lapisowania zębów zamiast azotanu srebra można użyć chlorku cynku, który nie przebarwia zębów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chlorek cynkowy jest stosowany, ale lapisowanie azotanem jest znacznie skuteczniejsze. Substancją do impregnacji zębiny nie przebarwiającą zębów jest chlorek cynkowy, strącalnikiem jest żelazocjanek potasu. Impregnacja chlorkiem cynowym jest mniej skuteczna i w ostrym przebiegu próchnicy nie polecana.

   Usuń
 9. Czy przebarwienia tzn. te czernienie ząbków ustępuje czy zostaje już na zębach mlecznych aż do ich wypadnięcia? Czy można przebarwienia usunąć jakimiś preparatami? Czy istnieje inny środek niż azotan srebra który nie przebarwia ząbków dziecka (bo tak naprawdę jak to wygląda u dziecka co z tego że skoro i tak są już popsute to mogą być już i czarne) bez sensu troszkę to stwierdzenie. Moim zdaniem wygląd i estetyka też są ważne i nie powinno się wykonywać zabiegów które szpecą dziecko a takim niestety zabiegiem jest powyższy opisywany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podstawą jest nie doprowadzić do opisywanego przez Panią czernienia ząbków a na to składa się wiele problemów. Jedyną skuteczną metodą wyczyszczenia czarnych miejsc jest ich - mechaniczne wyczyszczenie wiertłem i założenie plomby. To zęby mleczne więc nie zawsze jest to konieczne. Lapisuje się aby zahamować próchnicę i to jest najważniejsze. Jeśli dziecko pozwoli sobie wyczyścić zęby ... można pokusić się o założenie białych ładnych plombek. Problem polega we współpracy dziecka z lekarzem - dlatego tak ważne jest wyrabianie tej współpracy od najmłodszych lat przez rodziców.

   Usuń
 10. A co może Pani napisać o zastosowaniu na chore ząbki Glass ionomer'u? Uwalnia fluor, hamuje próchnicę, nie przebarwia zębów, jest powszechnie stosowany u dzieci w innych krajach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ja nie jestem lekarzem stomatologiem i to nie odemnie zależy jaką metodą lekarz w gabinecie będzie leczył zęby. W niektórych gabinetach stosuje się Glass.... ale nie na chore, zniszczone próchnicą zęby ale na niedoczyszczone - kiedy to nie zostało już dużo borowania a dziecko nie pozwala na więcej. Tak czy tak powinniśmy dążyć do wypracowania nawyku współpracy u dzieci - ważne aby nauczyć dziecko współpracy i dążyć do wyleczenia próchnicy...

   Usuń