środa, 29 czerwca 2011

Nieświeży oddech -HALITOZA - czy to da się wyleczyć?


Jednym z najczęstszych problemów z higieną jamy ustnej jest nieświeży oddech. Inna nazwa tego schorzenia to halitosis. Ok. 40% społeczeństwa w jakimś momencie życia ma problemy z nieświeżym oddechem.

Przyczyn może być bardzo wiele. Najczęstszą z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej a co za tym idzie niewłaściwe szczotkowanie i nitkowanie zębów. Innymi przyczynami są problemy żołądkowe, spożywanie niektórych pokarmów jak cebula czy czosnek, choroby dziąseł, suchość w ustach, choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, nowotwory.

Hmmm teraz pytanie jest czy go nie ma. Powiem tak, … jeśli naprawdę występuje jest na tyle nieprzyjemny, że prędzej czy później najbliższa osoba sama zwróci nam uwagę lub sami będziemy w stanie wyczuć, że coś dzieje się nie tak.

Nie mylcie tej przypadłości z tzw. „porannym nieświeżym oddechem”. Tutaj jest to związane z mniejszą produkcją ilości śliny podczas snu, co powoduje gnicie resztek pokarmowych w jamie ustnej. Wyeliminować tą przypadłość można w bardzo łatwy sposób szczotkując zęby przed i zaraz po wstaniu z łóżka.

Teraz kilka rad jak poradzić sobie z helitosis. Wskazówki są bardzo proste. Należy unikać pokarmów, które mogą powodować taki a nie inny zapach z ust. Pamiętać o dość dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym posiłku i stosowaniu nici przynajmniej raz dziennie. Należy pamiętać też o szczotkowaniu języka i pomagać sobie można różnego rodzaju płukankami odświeżającymi oddech.  W ciągu dnia można zwiększyć stosowanie gumy do żucia. Osoby z protezami powinny nie zapominać o zdejmowaniu ich każdej nocy i myciu i dezynfekcji przed następnym założeniem. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa – sprawdzającego zęby próchnicowe, które też mogą być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust oraz na systematycznym usuwaniu kamienia i osadu nazębnego.
Jeśli te metody nie pomagają ważne, aby skontaktować się z lekarzem stomatologiem a następnie lekarzem ogólnym celem wyeliminowania schorzeń układu pokarmowego oraz chorób ogólnoustrojowych.

Ta choroba w szczególności jest chorobą nie miłą dla otoczenia i utrudniającą życie pacjentowi. Lecz systematyczne wizyty i chęć pozbycia się problemu powinny załatwić sprawę.