Strony

piątek, 6 lutego 2015

DRUGI Z CYKLU WYWIADÓW


Wywiadu zgodziła Nam się udzielić Pani doktor Zofia Kużdża - Klimkiewicz – lekarz stomatolog - Specjalista II° z chirurgii stomatologicznej. Największym priorytetem Pani doktor jest jakość świadczonych usług oraz komfort pacjenta. Jej największym celem jest udowodnienie ludziom, że wizyta u dentysty może kończyć się uśmiechem, a więc sprawianie uśmiechu. Lubi kiedy ludzie się do siebie uśmiechają. Pacjenci o Pani doktor piszą: „Bardzo dobry gabinet i rewelacyjny specjalista. Pani doktor ma super podejście do pacjenta. Chodzę z całą rodziną”.

Dzień dobry Pani doktor. Dziękujemy że zechciała Pani poświęcić nam swój czas i odpowiedzieć na kilka pytań.


- Witam, dziękuje za propozycję wywiadu. Jak najbardziej odpowiem na kilka pytań.

Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne?

- Dbanie o zęby jest bardzo ważne, ponieważ bakterie czynniki patogenne bytujące w jamie ustnej są przyczyną nasilania się wielu chorób systemowych organizmu np. cukrzyca, choroby kardiologiczne. Poza tym z bardzo prozaicznych przyczyn np. nieświeży oddech, stany zapalne dziąseł, nieładny wygląd zębów, powstające ubytki itp.

Co jaki okres czasu należy przeprowadzać kontrole stanu uzębienia u stomatologa? Czy zależy to od wieku?

- Oczywiście, że zależy to od wieku. Wedle moich obserwacji wizyty kontrolne stanu uzębienia powinny rozpocząć się od 6 miesiąca życia i odbywać się co 3-4 miesiące, ponieważ w przypadku zębów mlecznych i dzieci rozwój próchnicy postępuje bardzo szybko i również szybko można ją wyhamować- obecnie dostępnych jest bardzo wiele metod leczenia nieinwazyjnego zębów mlecznych bądź minimalnie inwazyjnego. Natomiast po wymianie uzębienia mlecznego na stałe i zabezpieczeniu zębów stałych lakiem i lakierem wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie co pól roku u higienistki i raz w roku u dentysty jeśli zachodzi taka potrzeba. Również osoby dorosłe powinny pamiętać o regularnym wykonywaniu zdjęć pan tomograficznych aby diagnostyka kontrolna była pełna.

 
Jak należy dbać o zęby, aby się nie psuły? W jaki sposób możemy chronić zęby przed próchnicą?

- Ten temat jest bardzo szerokim zagadnieniem i uważam, że powinien być tematem zupełnie odrębnego wywiadu. W skrócie mogę powiedzieć, że najważniejsza jest wiedza nt. higieny i dostępnych metod profilaktyki jamy ustnej. Preparatów stosowanych do zabiegów profilaktycznych jest cała gama i powinny być dobierane indywidualnie do pacjenta.

Co dzieje się, gdy dziąsła krwawią podczas mycia?

- Przyczyn krwawiących dziąseł jest wiele od najbardziej prozaicznych czyli niedobrana szczoteczka i niewłaściwa technika mycia, poprzez bardziej złożone czyli zalegająca płytka bakteryjna powodująca stany zapalne dziąseł, kamień nazębny i poddziąsłowy, zapalenie przyzębia, paradontoza, oraz krwawienia nazwijmy „ naturalne” czyli występujące u kobiet ciężarnych spowodowane rozpulchnieniem dziąseł, poza tym krwawienie dziąseł może być również wyznacznikiem bardziej zaawansowanych jednostek chorobowych.

Ile razy należy myć zęby w ciągu dnia? Jak długo je szczotkować?

- Uważam, że zęby powinny być myte 2 razy dziennie minimum a dobrze by było po każdym posiłku. U dzieci należy zwrócić bezwzględnie uwagę aby szczotkowały rano i wieczorem oraz po zjedzeniu produktów słodkich i papkowatych. Ile minut 3-5 w zależności od techniki mycia, rodzaju szczoteczki.

Jakiej szczoteczki powinniśmy używać?

- Przede wszystkim dobrze dobranej. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który model szczotki jest dobry, ponieważ jest bardzo dużo dobrych modeli szczoteczek ale nie dla każdego. Uważam, że dobór szczoteczki jest a przynajmniej powinien być indywidualną sprawą każdego pacjenta i od tego powinno się rozpocząć każdą wizytę profilaktyczną u higienistki.

A co z nicią dentystyczną?

- Jak najbardziej powinna być stosowana ale znowu odwołam się do wizyty profilaktycznej . Niewłaściwe nitkowanie może nam zrobić dużo krzywdy. Sądzę, że dobrym pomysłem byłoby umieszczenie na opakowaniach nitek oraz szczoteczek informacji, że klienci powinni udać się na wizyty profilaktyczne do higienistki. Byłaby to świetna możliwość rozpropagowania wśród społeczeństwa tak ważnej roli higienistki.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę dobierając pastę do zębów?

- Dobierając pastę powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład. Wybierać te, które zawierają minerały, związki remineralizacyjne, antybakteryjne. Pacjent nie powinien ślepo wierzyć reklamą telewizyjnym, ponieważ często jest tam naciągana prawda, np. dzięki stosowaniu pewnej pasty nie będą krwawiły dziąsła. Pasta powinna być również dobrana przez higienistkę.

Co Pani sądzi o szczoteczkach elektrycznych?

- W umiejętny sposób stosowane są bardzo dobre, ale podkreślam w umiejętny, ponieważ niewłaściwie stosowane mogą narobić dużo szkody z uszkodzeniem szkliwa włącznie.

Pracuje Pani doktor z higienistką i asystentką w gabinecie?

- Tak pracuję z higienistką

Jak widzi Pani doktor dzisiejszą edukację higienistek i asystentek?

- Edukacja jest natomiast brakuje edukacji praktycznej. Ubolewam nad tym, że dziewczyny trafiają na praktyki do gabinetów, które mają podpisaną umowę z daną szkołą i są traktowane jak „piąte koło u wozu”, lekarze nie chcą ich dopuszczać do wykonywania zabiegów profilaktycznych. Również uważam, że sama szkoła czy licencjat nie wystarczy, bardzo ważne są później udziały w szkoleniach i targach stomatologicznych bo tak naprawdę to na nich można nabyć dużą wiedzę i dowiedzieć się o wszystkich nowościach

Jest Pani doktor stomatologiem z wieloletnią praktyką stomatologiczną w zakresie chirurgii stomatologicznej czy teraz pacjenci częściej leczą czy usuwają zęby?

- Świadomość społeczeństwa się zwiększa i uważam, że teraz pacjenci częściej leczą zęby , choć zdarzają się przypadki, że pacjent mówi że najlepiej ząb usunąć. Jeśli nie ma wskazań do usunięcia powinno się jemu wytłumaczyć, że warto jednak o każdy ząb walczyć.

Czy ósemki jeśli się psują najlepiej usunąć czy może jednak leczyć?

- To zależy na jakim etapie zepsucia jesteśmy, jakie jest dojście do danej ósemki, czy leczenie przyniesie zamierzony efekt. Jeśli leczenie jest skomplikowane i kosztowne i ma nie przynieść efektów to lepiej usunąć.

Czy dalej funkcjonuje tzw. paniczny strach przed stomatologiem ?

Tak paniczny strach nadal funkcjonuje. W leczeniu dentofobii specjalizuje się nasz gabinet.

Czy uważa Pani doktor iż w każdym gabinecie powinna pracować higienistka stomatologiczna?

- Tak byłoby najlepiej.

Jak widzi Pani doktor problem profilaktyki w Polski społeczeństwie?

- Trzeba ludziom tłumaczyć, że profilaktyka o wiele mniej kosztuje-to dobry argument

Czy uważa Pani doktor że jest lepiej czy gorzej niż 5 – 10 lat temu w Polskiej mentalności odnośnie stomatologii i próchnicy?

- To jest różnie-z jednej strony wydaje się, że jakaś wiedza na ten temat jest a z drugiej strony mamy kampanie reklamowe skierowane na dzieci i na produkty, które na pewno nie są zdrowe a nawet szkodzą ale się dobrze sprzedają.

Czy rezygnacja z gabinetów higienizacyjnych w szkołach to był dobry pomysł?

Było, minęło ,nie ma co do tego wracać. Takich nietrafionych a nawet szkodliwych decyzji mamy całe mnóstwo.

Jak według Pani doktor poprawić tą sytuację?

- Uważam, że po to kształcone są higienistki aby szerzyć wiedzę na ten temat. Dać im możliwość rozwinięcia skrzydeł samodzielnie jak to jest w innych krajach, dać im odpowiedzialność za wykonaną pracę. Zdaję sobie sprawę, że nie każda będzie się nadawała do samodzielnej pracy ale dać im wybór. Podsumowując-wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza również poprzez media.  Czytałam ostatnio artykuł w Dental Tribunie na temat akcji profilaktyki dla małych dzieci. Prowadzi to ośrodek w Poznaniu. Artykuł skierowany był do pielęgniarek, położnych i pediatrów. Proszę zwrócić uwagę czy były tam wymienione higienistki? Nie, nawet nie wspomniano, że w ogóle istnieją. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.   

Dziękujemy Bardzo za dość obszerny wywiad

- Również dziękuje i pozdrawiam Zofia Klimkiewic