piątek, 6 lutego 2015

Fluoryzacja kontaktowa

Ochrona zębów w gabinecie stomatologicznym i w domu

         Obecnie na rynku znajduje się wiele materiałów do fluoryzacji kontaktowej. Mają ciekawe opakowania, różne konsystencje, zapachy i smaki. Występują pod postaciami lakierów, żeli, past, pianek czy płynów. Firmy prześcigają się w reklamach swoich produktów a także w konkurencyjnych cenach. Wszystkie mają podobne działanie i skład ale wspólny cel – ochronę zębów przed próchnicą. Wybrałam zaledwie kilka najpopularniejszych produktów i chcę przedstawić moje zdanie na ich temat. Zacznę od lakieru fluorkowego w postaci karmelowej pasty z którym po raz pierwszy zetknęłam się 14 lat temu , na początku mojej przygody z profilaktyką :

 DURAPHAT – moim zdaniem najlepszy produkt firmy Colgate. Składnik czynny 22600 ppm fluoru w formie fluorku sodu.




– Wskazania: zapobiega i leczy próchnicę zębów u pacjentów powyżej 6 roku życia, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka, np. osób z wadami ortodontycznymi, klinicznie dowiedzione działanie zapobiegające i zwalczające próchnicę.

 -Zalety: szybka absorpcja na powierzchni zębów (na szkliwie i na zębinie), ciągłe uwalnianie fluoru przez kilka miesięcy, zwiększa zawartość fluoru w szkliwie, skuteczny i bezpieczny, zapobiega i leczy nadwrażliwość odsłoniętej powierzchni korzenia zęba z powodu cofania się dziąseł lub po zabiegu chirurgicznym. Szybka i łatwa aplikacja, zabarwienie lakieru pozwala na kontrolę wzrokiem.

-Wady: nieestetyczny wygląd kleistej mazi, u osób w leczeniu ortodontycznym trudno go wypłukać,nie można go stosować w znoszeniu nadwrażliwości po wybielaniu ze względu na kolor

 Drugi na mojej liście jest myślę, najczęściej używany
FLUOR PROTECTOR ampułka 1ml = 1mg fluoru – Ivoclar Vivadent Clinical




Stosowany w profilaktyce próchnicy oraz do znoszenia nadwrażliwości zębiny. Jest przeznaczony dla pacjentów w każdej grupie wiekowej.

-Wskazania: długotrwała profilaktyka próchnicy, zwiększenie odporności szkliwa, leczenie nadwrażliwości w okolicy przyszyjkowej.

-Zalety: Duża aktywność jonów fluorkowych ułatwia powstawanie grubej warstwy fluorku wapniowego, będącego naturalnym zbiornikiem fluoru, w okresie gdy jego stężenie w tkankach zęba i ślinie ulega zmniejszeniu, może być stosowany co pół roku. małe stężenie fluoru sprawia, że można go stosować nawet u małych dzieci , brak wpływu na kolor zębów, szybkie twardnienie lakieru, możliwość picia i spożywania pokarmów już po 45 minutach.

 -Wady: Opakowanie to ampułka szklana niewłaściwie otwierana może ulec zgnieceniu w palcach co często skutkuje nieprzyjemnym skaleczeniem, wylany pozostawia trudne do usunięcia plamy, trudna aplikacja z ampułki, żeby go użyć do dwóch pacjentów trzeba wylać na dozownik część płynu, zostawia „wrażenie nie umytych zębów”.

Mój trzeci wybór to żel - także do domowego stosowania:
FLUOR PROTECTOR GEL



-Wskazania: profesjonalna profilaktyka próchnicy zębów, kontrola procesu remineralizacji, pomoc dla pacjentów wymagających szczególnej opieki .

-Zalety: zamyka otwarte kanaliki zębinowe w obrębie szyjek zębów i chroni przed nadwrażliwością oraz bólem, wnikanie jonów fluoru w powierzchnię szkliwa, remineralizacjia ognisk próchnicy początkowej. Powierzchnie zębów w większym stopniu zagrożone próchnicą mogą być zabezpieczane wybiórczo, może być stosowany w każdej grupie wiekowej, u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podobnie jak poprzednik, żel nadaje się także do zastosowania u małych dzieci. Można go stosować zamiast pasty do mycia zębów lub dodatkowo wcierając po wieczornym myciu zębów.

 -Wady: do aplikacji trzeba stosować nakładki na zęby, cena w porównaniu ze „zwykłą” pastą zawierającą fluor jest dosyć wysoka.

Następny - niestety najmniej lubiany przeze mnie produkt czyli pianka :
Neutral Floam - Germiphene - 100g preparatu zawiera 2,0 NaF


Służy do fluoryzacji kontaktowej zębów u dzieci powyżej lat 7 i dorosłych.

-Wskazania: profilaktyka i leczenie w przypadku zmian próchniczych i chorób przyzębia, rozległe zmiany próchnicze, nadwrażliwość szyjek zębowych i po wybielaniu, wzmożona demineralizacja kości w przebiegu chorób ogólnoustrojowych oraz szkliwa w wyniku długotrwałej doustnej terapii antybiotykowej.

-Zalety: opakowanie zawiera 150g preparatu i umożliwia przeprowadzenie ok. 130-150 aplikacji obejmujące zęby szczęki i żuchwy. Preparat ma odczyn obojętny i przyjemny smak, czas trwania zabiegu – ok 4 minuty.

-Wady: preparat nakłada się na specjalne podwójne łyżki do fluoryzacji co jest utrudnione u niektórych pacjentów, może powodować odruch wymiotny i zwiększone wydzielanie śliny.

 Ostatni produkt znamy wszyscy z dzieciństwa:

FLUORMEX PŁYN 10mg fluoru/g - preparat fluoru



Wskazania: profilaktyka próchnicy, niedorozwój twardych tkanek zębów, nadwrażliwość szyjek zębowych, odwapnienie szkliwa. Zabieg jonoforezy fluorkowej. Preparat stosuje się również na wrażliwe powierzchnie zębów w następstwie stosowania klamr, szyn, protez, aparatów ortodontycznych, a także po korekcie zgryzu urazowego. Preparat jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 5 roku życia

 Zalety: wspomaga remineralizację i hamuje wytwarzanie przez bakterie kwasów niszczących szkliwo zębów. Fluor, zawarty w aminofluorkach, tworzy z hydroksyapatytami szkliwa zębów fluoroapatyty, które działają ochronnie na szkliwo i zębinę. Niska cena.

 Wady: nieprzyjemny w smaku, trudna aplikacja ze względu na konsystencję.

             Trzeba pamiętać że ryzyko próchnicy jest dużo większe w przypadku braku osłony fluorowej, aby zapewnić zdrowy i i ładny wygląd zębom należy przeprowadzać regularnie zabiegi fluoryzacji. Więc bez względu na to jaki produkt wybierzemy musi być on indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta .



Anna Koban