piątek, 6 lutego 2015

Trzeci z cyklu wywiadów



Dzisiaj wywiadu zgodził Nam się udzielić Pan doktor Jarosław Marciniak – lekarz implantolog. Lider i prekursor polskiej implantologii. Zgłębia tajniki implantoprotetyki na licznych krajowych i zagranicznych kursach, w tym na prestiżowym Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Los Angeles. Interesuje się żeglarstwem, wędkarstwem, nurkowaniem i fotografią. Pacjenci pytani o wizyty twierdzą, że to jeden z najlepszych specjalistów w naszym kraju, kompetentny a zarazem bardzo miły.


Dzień dobry Panie doktorze. Dziękujemy, że zechciał Pan poświęcić nam swój czas i
odpowiedzieć na kilka pytań związanych z implantologią.
- Dzień dobry.

Każdy z nas marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Czy implantologia może go nam zapewnić? Jakie są największe zalety implantologii?
- Poprzez implantację możemy uzyskać piękny, zdrowy i naturalny uśmiech. Jest to jedyny sposób, aby nasz uśmiech był najbardziej naturalny i komfortowy.
Największą zaletą implantologii jest to, że jest ona najbardziej zbliżoną odbudową do naturalnych zębów. Jest także trwała i niezawodna. Mocowane do implantów korony są przytwierdzone do sztucznego korzenia trwale, a ich barwę i kształt można z dużą precyzją dopasować do wyglądu pozostałych, naturalnych zębów. W przeciwieństwie do mostów, zakładanie implantów zębowych nie wymaga szlifowania zdrowych zębów. Ponadto tytan, z którego wykonany jest implant, najczęściej nie wywołuje reakcji alergicznych organizmu. Implanty zapewniają także niemal dożywotnią trwałość wszczepu. Uzupełnienie braków zębowych implantami przeciwdziała zanikowi kości i dziąsła oraz nie pozwala na patologiczne przesunięcia zębów otaczających lukę. Bardzo ważną zaletą jest też komfort, jaki ma pacjent podczas użytkowania. Jest on nieporównywalnie większy od innych rozwiązań. Ryzyko wypadnięcia lub obluzowania się korony założonej na implancie jest minimalne a dyskomfort związany z użytkowaniem jest zredukowany do zera.


Co to takiego implant?
- Implant to nic innego jak sztuczny korzeń [śruba tytanowa]. Na nim zamontowany jest łącznik oraz korona odtwarzająca utracony ząb.

Czy jest trwały?
- Implant jest trwały i może służyć pacjentowi przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat a w niektórych przypadkach nawet do końca życia. Większość dobrych firm implantologicznych daje na swoje implanty dożywotnią gwarancję.

Kto jest odpowiednim kandydatem do leczenia implantologicznego? Jak długo trwa takie leczenie i czy jest bezpieczne?
- Osoba, której z jakiegoś powodu brakuje jednego lub więcej zębów jest odpowiednim kandydatem do leczenia implantologicznego. Trwa ono przeważnie kilka miesięcy. Najpierw przeprowadzany jest zabieg wszczepienia implantu, potem następuje integracja wszczepionej śruby z kością (od 3 do 6 miesięcy) i na koniec zakładany jest łącznik i korona protetyczna. W przypadkach dobrej jakości kości możliwe jest tak zwane obciążenie natychmiastowe, czyli obciążenie implantu bezpośrednio po zabiegu uzupełnieniem czasowym (łącznik czasowy i korona czasowa lub most czasowy). Pozwala to przywrócić uśmiech pacjenta prawie natychmiast.
Ze względu na wymagane ścisłe przestrzeganie procedur zabieg implantacji przeprowadzony przez doświadczonego implantologa jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów stomatologicznych.

Czy wszczepienie implantu jest bolesne? Jakie są przeciwwskazania do implantacji?
- Leczenie nie jest bolesne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wielokrotnie byłem informowany przez pacjentów o tym, że implantacja jest o wiele przyjemniejszym zabiegiem w porównaniu np. z ekstrakcją zęba.

Przeciwwskazania do zabiegu implantacji
Przeciwwskazania miejscowe:
- niewystarczające wymiary wyrostka zębodołowego do umieszczenia implantów,
- brak miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi,
- brak miejsca pomiędzy zębami górnymi i dolnymi,
- nieprawidłowa (zbyt ruchoma) błona śluzowa w miejscu przyszłej implantacji,
Przeciwwskazania ogólne bezwzględne:
- choroby psychiczne,
- choroby wyniszczające organizm należą do nich (alkoholizm, nowotwory w fazie leczenia, AIDS, narkomania)
Przeciwwskazania ogólne względne:
- zaawansowana paradontoza oraz stany zapalne przyzębia i błony śluzowej,
- alergie,
- choroby układu krążenia (nadciśnienie, niewydolność serca, wrodzone wady serca, protezy zastawek sercowych), wymaga dodatkowych konsultacji lekarza specjalisty,
- nałogowe palenie papierosów (mają cienką i gorzej ukrwioną błonę śluzową, oraz zaburzenia w krążeniu, co może powodować, że rany będą się trudniej goić),
- przyjmowanie niektórych leków (sterydów),
- choroby nerek,
- choroby układu oddechowego (astma, przebyta gruźlica, przewlekłe zapalenie oskrzeli),
- schorzenia wątroby,
- schorzenia endokrynologiczne (dodatkowa konsultacja specjalisty),
- choroby reumatyczne (również dodatkowa konsultacja).
 - cukrzyca (niewyrównana),
- bardzo zły stan higieny jamy ustnej,
- ciąża,
- nawykowe zgrzytanie zębami – bruksizm,
- choroby krwi,
- wiek pacjenta poniżej 18 lat (nieukończony rozwój kości),
- przebyte radioterapie okolicy twarzoczaszki,
- choroby układowe (są to choroby, które dotykają kilka rodzajów tkanek i narządów lub całe ciało)
- niekorzystne warunki anatomiczne (ponieważ nie każda szczęka stwarza możliwość wykonania zabiegu).


A jak należy dbać o implant?
  • Bezpośrednio po zabiegu należy ograniczyć przegrzewanie okolicy zabiegu (np. gorącymi pokarmami i napojami, czy też np. opalaniem).
  • Należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
  • Nie należy palić papierosów minimum dwa dni przed i dwa dni po zabiegu.
  • Do płukania jamy ustnej należy używać preparatów bakteriostatycznych.
  • W miejscu implantacji należy stosować przez kilka dni do czyszczenia specjalną bardzo miękką szczoteczkę po zabiegową. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę.
  • Pamiętać też trzeba o regularnych wizytach kontrolnych.
Po za tym postępujemy normalnie jak z naturalnymi zębami.

Ile kosztują implanty stomatologiczne?
- Koszt implantu stomatologicznego uzależniony jest od systemu implantologicznego jaki jest wszczepiany. Kształtuje się w granicy od 1000zł do 5000zł za zabieg implantacji do tego od 2000zł w górę za protetykę na implantach.

Czy podeszły wiek stanowi problem?
- Wiek nie stanowi żadnej bariery. Implanty można wszczepiać od momentu, kiedy twarz osiągnie odpowiednią wielkość (ok. 18 roku życia) i więcej już nie urośnie, czyli osiągnie dojrzałość kostną. Natomiast górnej granicy nie ma, wszystko zależy od oceny zdrowia pacjenta przez lekarza. Najstarsza pacjentka poddana zabiegowi implantacji miała 93 lata.

Jakie są zalety implantów stomatologicznych w porównaniu z protezami lub mostem protetycznym?
- Implant w pełni zastępuje nasz naturalny ząb. Nie rusza się i nie żyje własnym życiem jak protezy ruchome. Nie wymaga zniszczenia sąsiednich zębów oraz ich nie przeciąża jak to się dzieje przy mostach protetycznych. Komfort użytkowania implantów oraz codzienna higiena jest nieporównywalna do innych uzupełnień protetycznych.

Czy nowe zęby będą wyglądać naturalnie?
- Tak, jeśli umieścimy implant pod właściwym kątem i w tzw. okienku kosmetycznym to właśnie implanty najbardziej będą przypominać nasze naturalne zęby.

Jak długo przebiega wszczepianie implantu stomatologicznego?
- Cały zabieg wszczepienia jednego implantu zajmuje ok. 40-50 min.

Jak można czuć się po leczeniu?
- Po samym zabiegu nie odczuwa się większego dyskomfortu. Jak przestanie działać znieczulenie niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból podobny jak przy ekstrakcji. Z reguły wystarcza jedna dawka środków przeciwbólowych, aby ból zniknął. Czasami w okolicy zabiegowej może pojawić się zasinienie lub lekki obrzęk.

Czy leczenie jest bolesne?
 - Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pacjent nic nie czuje, dopiero kilka godzin po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe, które zwykle ustępują po 1-2 dniach od zabiegu i zażyciu tabletek przeciwbólowych.

Rozumiem, iż pracuje Pan z asystentką przy takich zabiegach?
- Tak oczywiście. Asystentka a nawet dwie przy takim zabiegu są niezbędne.

Jak wygląda jej praca?
- Asysta przygotowuje pole, gabinet, sprzęt i pacjenta do zabiegu. W trakcie zabiegu implantologicznego wszystko musi być sterylne. Asystentka dba o to, aby lekarzowi ułatwić pracę, podaje narzędzia i materiały niezbędne do zabiegu. Pacjentowi przytrzymuje język, wargę, odsysa krew, ślinę itp. Dba też o to żeby pacjent czuł się komfortowo podczas zabiegu. Druga tzw. brudna asysta podaje z magazynu, szafek implanty, biomateriały i inne rzeczy które potrzebne są podczas zabiegu.
Po zabiegu zadaniem asystentki jest sprzątniecie gabinetu oraz wysterylizowanie narzędzi.

Czy aby pracować z implantologiem wystarczy ukończona szkoła dla asystentek, higienistek?
- Nie, zdecydowanie nie. Asystentka taka musi mieć odpowiednie predyspozycje i przeszkolenie. Przygotowanie dobrej asystentki implantologicznej trwa około roku.

 Czy Jest Pan zadowolony z poziomu wiedzy asystentek/ higienistek w temacie implantacji?
- Tak. Moje osobiste asystentki posiadają odpowiednie wykształcenie, oraz wiedzę na temat zabiegów implantologicznych, które jest poparte wieloletnim doświadczeniem w pracy ze mną.

Dziękujemy za miłą rozmowę
- Również dziękuje i pozdrawiam serdecznie