piątek, 6 lutego 2015

PIERWSZY Z CYKLU WYWIADÓW



Dzisiaj wywiadu zgodził Nam się udzielić Pan doktor IstvánTánczos - lekarz stomatolog, specjalista 1-wszego stopnia chirurgii stomatologicznej. Po latach swoje zainteresowania skierował w stronę protetyki, implantologii oraz stomatologii estetycznej, która to stanowi główne pole jego zainteresowań.  W życiu prywatnym jest szczęśliwym ojcem Mateusza, Weroniki i Michała. Biegle włada językiem węgierskim, czeskim i słowackim. 
Pacjenci korzystający z usług Pana doktora o nim piszą: „Wybitny specjalista! Perfekcyjnie opracowany plan leczenia w każdym detalu. Profesjonalizm i wysoki komfort! Wybór najlepszego rozwiązania dla pacjenta, także pod względem finansowym.”…
My zadaliśmy kilka pytań związanych z wybielaniem zębów i szeroko pojętą higieną jamy ustnej.

Dzień dobry Panie doktorze. Dziękujemy że zechciał Pan poświęcić nam swój czas i odpowiedzieć na kilka pytań.
- Dzień dobry. Witam cały zespół Higienistki Stomatologicznej. Chętnie odpowiem na wszystkie Państwa Pytania

W jakiej dziedzinie stomatologii czuje się Pan najlepiej?
- Jestem lekarzem stomatologiem z ponad 20 letnim stażem. Jestem specjalistą z chirurgii stomatologicznej, ale równie dobrze czuję się w protetyce, kompleksowych odbudowach zwarcia i stomatologii estetycznej.

Dlaczego dbanie o zęby jest takie ważne?
- zdrowe i piękne zęby są naszą wizytówką. Oczywiście, nie tylko wygląd jest ważny, zęby mają znaczącą rolę w wstępnym rozdrabnianiu pokarmów. Każdy ząb ma swoją rolę i utrata chociażby jednego z nich może doprowadzić do przesunięć sąsiadujących        i wysunięcia przeciwstawnych, w rezultacie dochodzi do zaburzeń zgryzu, przeciążeń zębów pozostałych i stawów skroniowo-żuchwowych.
Co jest powodem tego, że zęby przestają być naturalnie białe i pojawiają się na nich przebarwienia?
- pigmenty obecne w kolorowych pokarmach i napojach wnikają do mikroszczelin obecnych na powierzchni szkliwa. Przebarwienia mogą powstać również przy paleniu tytoniu.

Jak powinniśmy dbać o zęby w domu, aby zachować naturalna biel?
- szczotkowanie zębów najlepiej po każdym posiłku zapobiega powstawaniu mikrofilmu składającego się z resztek pokarmowych i kolonii bakterii. Oczywiście ze szczotkowaniem też nie można przesadzać. Szczególnie po spożyciu kwaśnych pokarmów (chociażby owoców) lub napojów (napoje gazowane i soki), które zmieniają pH na kwaśne, do tego mocno ścierająca pasta do zębów, i mamy problem z erozją.

Jakie są możliwe metody wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych?
- w gabinetach stomatologicznych najczęściej stosuje się wybielanie 6% żelem nadtlenku wodoru lub mocznika aktywowanego lampą lub wybielanie laserem. Znana jest też metoda nocnego wybielania żelem w domu pacjenta, który zakładany jest na indywidualnie zrobione w laboratorium protetycznym nakładki.

Czy zabiegi te są dla zębów bezpieczne i czy istnieją przeciwwskazania do wybielania?
- w/w metody są skuteczne, lecz pacjenci reagują różnie. Efektem wybielania są od jednego do kilku odcieni jaśniejsze zęby. Przeciwwskazaniem są zła higiena, próchnica i odwapnienia zębów, erozje i inne ubytki szkliwa, ciąża i karmienie piersią oraz przyjmowanie preparatów żelaza.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Efekt wybielania przy odpowiedniej diecie utrzymuje się długo, do roku, nawet dłużej.

Czy można wybielić zęby martwe?
Oczywiście tak. Martwe zęby wybiela się zakładając preparat wybielający do komory korony zęba.
Czy po zabiegu trzeba stosować się do szczególnych wskazań, np. w stosunku do tego co jemy lub pijemy?
Tak, zaleca się tzw. białej diety przynajmniej przez kilka tygodni po wybielaniu.
 
Który rodzaj wybielania daje najlepsze rezultaty?
Najlepsze wyniki osiąga się po wybielaniu laserem lub kombinacji wybielania w gabinecie lampą + nocnym wybielaniu domowym.
W tej chwili stomatologia estetyczna poszła bardzo do przodu. Jak Pan widzi przyszłe lata i rozwój tej dziedziny?
Pacjenci w ostatnich latach, bynajmniej z powodu dostępności informacji na internecie są coraz bardziej świadomi i wyedukowani. Już nie wystarcza im załatanie dziur w zębach, uzupełnienie brakujących zębów ruchomą protezą. Ba, najczęściej pacjenci nie przychodzą by mieć uzupełniony brak zęba, tylko chcą mieć naturalnie wyglądającego zęba. Wypełnienia żywicowe z nanocząsteczkami dają doskonałe efekty kosmetyczne, można je polerować na wysoki połysk; warstwowe nakładanie materiału umożliwia odwzorowanie wewnętrznych struktur zębinowych i szkliwnych. Nowoczesnymi wypełnieniami można uzyskać zbliżoną fluorescencję i opalescencję wypełnień. Ceramika bezmetalowa w protetyce daję wspaniały efekt kosmetyczny. Cyfrowe skanery wewnątrzustne i frezarki CAD CAM nam dają dokładność uzupełnień protetycznych do 20 mikronów.
Czy w dzisiejszych czasach kiedy w Polsce występuje 98% próchnicy widzi Pan trendy i tendencje na poprawę tej sytuacji?
Dentyści i higienistki są zobowiązani do edukowania każdego pacjenta, który trafia na fotel. Zresztą jesteśmy autorytetami w tej dziedzinie. Szanse na poprawę są. :)
Co trzeba by zmienić w Polskiej mentalności aby poprawić tą sytuację?
- przekonać się samemu do kontrolnych wizyt u stomatologa, nie czekać i zgłaszać się dopiero z problemem. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Zabiegi lecznicze są bezbolesne dzięki dobrym znieczuleniom, które można podawać np. urządzeniem The Wand.

Dziękuje za miła rozmowę
- ja również dziękuje. Było mi bardzo miło.



Klinika Stomatologii Estetycznej Diamond Dental
István Tánczos
ul. Wyszyńskiego 7K/14
05-530 Góra Kalwaria