Kluczem do zapewnienia sobie jasnego i zdrowego uśmiechu przez całe dorosłe życie jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej. Nawet u osób dorosłych mogą powstać ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, które mogą być przyczyną poważnych problemów. Ważne jest, aby przez całe dorosłe życie pamiętać o następujących czynnościach:
- Szczotkuj zęby 2 razy dziennie korzystając z fluorkowej pasty do zębów w celu usunięcia płytki nazębnej – tworzącej się na zębach lepkiej warstwy, która jest główną przyczyną próchnicy.
- Codziennie używaj nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni pomiędzy zębami i miejsc poniżej linii dziąseł, zanim zmineralizuje i przekształci się w kamień. Powstały kamień nazębny może być usunięty jedynie podczas profesjonalnego zabiegu czyszczenia.
- Ograniczaj spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię, zwłaszcza lepkich przekąsek. Im częściej podjadasz pomiędzy posiłkami, tym większe jest ryzyko atakowania szkliwa zębów przez kwasy wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej.
- Regularnie odwiedzaj stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych
Nawet jeżeli regularnie czyścisz zęby szczotkując je i używając nici dentystycznej, w dorosłym wieku mogą pojawić się kwestie nabierające znaczenia w kontekście zdrowia zębów i dziąseł. Na szczęście, wizyta u stomatologa może pomóc w pomyślnym rozwiązaniu większości takich problemów.
- Początkiem choroby dziąseł jest ich stan zapalny, który w tym wczesnym stadium jest jeszcze odwracalny. Symptomami stanu zapalnego dziąseł jest ich zaczerwienienie, obrzęk lub tkliwość, a także krwawienie podczas szczotkowania. Jeżeli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, udaj się do stomatologa przed powstaniem poważniejszych problemów. Zaawansowane stadia choroby dziąseł mogą prowadzić do utraty zębów.
- Stan dziąseł może mieć także wpływ na ogólny stan zdrowia. Z ostatnich badań wynika, że może istnieć związek pomiędzy paradontozą (chorobą dziąseł) a innymi chorobami, takimi jak cukrzyca i choroba serca, a także potencjalny związek z przedwczesnymi porodami. Aby uniemożliwić rozwój choroby dziąseł, należy pamiętać o szczotkowaniu zębów 2 razy dziennie, codziennym stosowaniu nici dentystycznej oraz odbywaniu 2 razy w roku zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów i dziąseł.
- Wraz z wiekiem nasilają się ubytki próchnicze wokół istniejących plomb (noszące nazwę próchnicy wtórnej), a także rozwój próchnicy na powierzchniach korzeni zębów. Dlatego też ważne jest mycie zębów pastą zwierającą fluor, codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz regularne odwiedzanie stomatologa.
- Wraz z wiekiem coraz większym problemem może być nadwrażliwość zębów. Upływ czasu powoduje naturalne cofanie się dziąseł, odsłaniając powierzchnie zębów pozbawione ochronnej warstwy szkliwa. Są to miejsca szczególnie narażone na ból spowodowany kontaktem z gorącymi lub zimnymi pokarmami i napojami. W poważnych przypadkach może pojawić się zwiększona wrażliwość na zimne powietrze, a także na słodkie i kwaśne pokarmy i napoje. Jeżeli zauważysz u siebie oznaki nadwrażliwości, spróbuj stosować pastę do zębów zawierającą środki znoszące nadwrażliwość. Jeżeli problem nie ustąpi, umów się na wizytę u stomatologa, gdyż nadwrażliwość może być oznaką znacznie poważniejszych stanów, takich jak ubytki, pęknięcia lub złamania zębów.
- W celu wzmocnienia uszkodzonych zębów stosuje się korony. Korona całkowicie przykrywa uszkodzony ząb lub jest nań nakładana niczym czapka. Korona nie tylko wzmacnia uszkodzony ząb, ale także przyczynia się do poprawy jego wyglądu, kształtu lub ułożenia. Wszczepy i mosty są używane w celu uzupełnienia brakujących zębów. Wszczepy (implanty) zębowe zastępują jeden bądź więcej zębów albo służą do przymocowania kompletnych lub częściowych protez zębowych. Zapytaj stomatologa, czy wszczepienie implantów jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Mosty są powszechnie stosowane do uzupełnienia jednego lub więcej brakujących zębów. Wypełniają one przestrzeń, w której doszło do utraty zębów. Mosty cementuje się do naturalnych zębów lub wszczepów otaczających pustą przestrzeń.
Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.
Sposobem na
pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie
kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony). Pomimo iż wszystkie
wymienione metody są bezpieczne i skuteczne, skontaktuj się ze stomatologiem,
który zaleci odpowiedni zabieg w zależności od stanu Twoich zębów i Twoich
oczekiwań co do efektu końcowego.
Prawidłowe odżywianie nie tylko w znaczny sposób wpływa na ogólny stan zdrowia, ale także jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Przestrzeganie pełnowartościowej diety jest dla tkanek dziąseł i dla zębów źródłem ważnych składników pokarmowych oraz minerałów, dzięki którym pozostają one mocne i odporne na infekcje powodujące chorobę dziąseł. Ponadto pokarmy twarde i zawierające błonnik, takie jak owoce i warzywa, zazwyczaj pomagają utrzymać zęby i dziąsła w czystości. Miękkie i lepkie pokarmy zwykle tworzą pozostałości w szczelinach zębów i pomiędzy zębami, zwiększając grubość płytki nazębnej.
Zawsze gdy
spożywasz pokarmy i napoje zawierające cukry lub skrobię, bakterie znajdujące
się w płytce nazębnej produkują kwasy, które przez co najmniej 20 minut atakują
zęby. Chcąc nie dopuścić do uszkodzenia szkliwa, ogranicz liczbę przekąsek i
napojów spożywanych między posiłkami. A decydując się na przekąskę, wybieraj
pożywne pokarmy, takie jak ser, surowe warzywa, jogurt naturalny lub owoce.
Zdrowie jamy ustnej jest nieodłączną składową ogólnego stanu zdrowia.Szczególnie w przypadku kobiet, na podstawie coraz większej ilości danych naukowych można stwierdzić, że istnieje związek pomiędzy chorobą dziąseł a różnorodnymi problemami kobiecymi. Ponieważ choroba dziąseł jest zakażeniem bakteryjnym, wywołujące ją bakterie mogą przedostawać się do krwioobiegu, stanowiąc czynnik powodujący inne powikłania:
- Choroby serca: Osoby z chorobami dziąseł mogą być narażone na większe ryzyko chorób serca. Ryzyko śmiertelnego w skutkach zawału serca jest u nich dwukrotnie większe
- Udar mózgu: W pewnym badaniu naukowym stwierdzono związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zakażeniami jamy ustnej a udarem.
- Cukrzyca: U osób cierpiących na cukrzycę istnieje większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się chorób dziąseł. Choroby dziąseł mogą z kolei utrudniać kontrolę glikemii. Mogą stanowić czynnik ryzyka cukrzycy, nawet u osób zupełnie zdrowych.
- Schorzenia układu oddechowego: Bakterie namnażające się w jamie ustnej mogą przedostawać się do płuc, wywołując takie choroby, jak zapalenie płuc, zwłaszcza u osób z chorobami dziąseł.
- Negatywny wpływ na rozwiązanie ciąży: Kobiety w ciąży, u których występuje choroba dziąseł, mogą być bardziej narażone na urodzenie dziecka przedwcześnie lub z niedowagą. Choroby dziąseł mogą również zwiększać poziom płynów biologicznych indukujących poród.
Ponieważ
choroba dziąseł przebiega zwykle bezboleśnie, wiele kobiet nawet nie zdaje
sobie sprawy z jej obecności, aż nie osiągnie znacznego stopnia zaawansowania.
Najlepszą obroną jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz regularne
kontrole u dentysty.
U kobiet potrzeby zdrowotne dotyczące jamy ustnej są różne zależnie od fazy życia. Zmiany poziomu hormonów podczas dojrzewania, menstruacji, ciąży czy menopauzy powodują nadmierne reakcje dziąseł na płytkę nazębną. W tych zatem okresach kobieta powinna szczególnie dokładnie szczotkować i nitkować zęby codziennie, by zapobiec chorobie dziąseł.
Oto inne
ważne informacje:
- Miesiączka — Niektóre kobiety stwierdzają, że przed miesiączką dziąsła im puchną i krwawią, podczas gdy u innych dochodzi do ujawnienia się opryszczki na wardze lub owrzodzeń w jamie ustnej. Objawy te zwykle ustępują wraz z nadejściem krwawienia.
- Doustne środki antykoncepcyjne – Zapalenie dziąseł stanowi jeden z najczęstszych objawów ubocznych.
- Ciąża – Badania wykazały, że u wielu kobiet dochodzi do ciążowego zapalenia dziąseł wskutek nagromadzenia się płytki nazębnej i drażnienia dziąseł. Objawy obejmują zaczerwienienie, zapalenie i krwawienie dziąseł. Szczególnie ważna jest opieka prenatalna.
- Menopauza – Do objawów w obrębie jamy ustnej, jakie pojawiają się w tym etapie życia kobiety, należą zaczerwienienie i zapalenie dziąseł, ból i dyskomfort w jamie ustnej, pieczenie, zmienione odczuwanie smaku oraz suchość w jamie ustnej.
- Osteoporoza – Kilka badań zasugerowało istnienie związku pomiędzy osteoporozą a utratą tkanki kostnej w szczęce. Badacze sugerują, iż może to prowadzić do wypadania zębów, gdyż gęstość kości podtrzymujących zęby może ulegać zmniejszeniu. W połączeniu z chorobą dziąseł, osteoporoza przyspiesza proces utraty tkanki kostnej wokół zębów.
LITERATURA:
National
Women's Health Resource Center, February, 2000.
The American Academy of Periodontology, June 5, 2000.
The American Academy of Periodontology, January 17, 2001.
The American Academy of Periodontology, May 15, 2000.
The American Academy of Periodontology, June 5, 2000.
The American Academy of Periodontology, January 17, 2001.
The American Academy of Periodontology, May 15, 2000.
http://www.colgate.pl/app/Colgate/PL/HomePage.cvsp