piątek, 6 lutego 2015

DENTOFOBIA - strach przed dentystą


Dentofobia od dawna znana, jako strach a właściwie paniczny strach przed dentystą…
Choroba ta sprawia, że dorośli mdleją na fotelach a dzieci płaczą w niebogłosy w poczekalniach. Czy można temu zaradzić?
Jest kilka sposobów na ten rodzaj strachu. Wiele osób zna już lęki takie jak lęk przed pająkami, ciasnymi pomieszczeniami, czy lęk wysokości. Zapewniam, że dentofobia to bardzo zbliżony rodzaj lęku. Paraliżuje cię od stup do głów nie pozwalając normalnie funkcjonować.
Osoby cierpiące na ten rodzaj lęku boją się wszystkiego, co związane jest z dentystą, leczeniem, gabinetem i zapachem, który tam się unosi. W efekcie tego aż 96% dorosłych Polaków ma próchnicę. Na dentofobię cierpi dziś, co druki Polak. 46% deklaruje, wprost, że powodem, niechodzenia do dentysty jest strach przed gabinetem stomatologicznym.

Największy problem to ten rodzaj zaburzenia u dzieci. To one nie mając złych doświadczeń przejmują ten rodzaj strach z opowieści od rodziców, lub co gorzej nabawiają się tego, kiedy rodzic przyprowadza malucha trochę za późno, kiedy już boli …

W Polsce wciąż pokutuje obraz stereotypowego gabinetu stomatologicznego, który kojarzy się z bólem i wielką strzykawką ze znieczuleniem. Ten obraz utrwalany przez lata sprawił, że wielu Polaków trzyma się z dala od dentysty i ani myśli o wizytach kontrolnych. Faktem jest, że od czasu, kiedy ostatni raz widzieli dentystę wiele się zmieniło a teraźniejsza wizyta u stomatologa nie jest taka straszna, a na pewno tak nie boli.

Ale nie tylko niewiedza jest powodem strachu przed wizytą w dentystycznym fotelu. Dentofobia jak każda fobia jest klasyfikowana dziś, jako poważne zaburzenie psychiczne, dlatego też coraz częściej dentyści wspólnie z psychologami szukają rozwiązań pomagających pacjentom przełamać strach.

Strach przed dentystą ma różne podłoże. Najczęściej jednak jego przyczyną są traumatyczne doświadczenia w dentystycznym fotelu – źle podane znieczulenie, źle założona plomba, czy bolesne leczenie kanałowe. U wielu dorosłych Polaków strach bierze się także z nieprofesjonalnie przeprowadzanych zabiegów w szkolnych gabinetach w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

U dzieci  z kolei najczęściej lęk bierze się z opowieści rodziców, którzy zamiast pocieszać dzieci często je straszą własną traumą. Rodzice powinni pamiętać, że dziecko nie powinno straszyć się dentystą sadystą. Dużą rolę odgrywa także wybór gabinetu, które lepiej najpierw przetestować samemu. Niestety straszenie dzieci dentystą jest zjawiskiem powszechnym, w efekcie, co drugie dziecko udające się do gabinetu wie, że czeka je ból. – Rodzice z przyzwyczajenia mówią dzieciom, że „nie będzie bolało”. Inna sytuacja, że rodzice najczęściej zjawiają się z dzieckiem, kiedy trzeba już usunąć ząb, fundując maluchowi na wstępie zabieg, który zniechęca do kolejnych wizyt.

    Coraz więcej gabinetów stara się poprawić wizerunek gabinetów, które zafundowały nam gabinety szkolne z lat 70/80. Często wizycie u stomatologa towarzyszy muzyka relaksacyjna, kącik z kredkami dla dzieci, oswajanie dzieci na wizytach adaptacyjnych.
W leczeniu najmłodszych z kolei coraz popularniejsze staje się podawanie gazu rozweselającego, tak na odprężenie. Stan, który odczuwa dziecko po podaniu gazu porównywalny jest do odprężenia. Dzieci po jego wchłonięciu często są nieświadome przeprowadzanego zabiegu, a przez to nie stresują się nim, nie płaczą czy nie kręcą się w fotelu.

Jednak nie tylko technologia pomaga przełamać strach przed wizytą. Za istotne w walce z dentofobią uważa się dziś techniki relaksacyjne, hipnozę, NLP a nawet akupunkturę. Kluczowa jest także komunikacja z pacjentem i miękkie podejście do leczonego.


Dziś lekarz stomatolog jest o wiele lepiej wyposażony, nie tylko w sprzęt, który ułatwia leczenie minimalizując ból, ale także w wiedzę, na temat lęków pacjenta i sposobów radzenia sobie z nimi.

Teraz kilka kroków jak zmniejszyć strach przed dentystą i u siebie i u dzieci:
1.      nie mów dziecku, że nie będzie bolało
2.       nie opowiadaj dziecku też strasznych historii o twoich wyjściach do dentysty
3.      dziecko powinno wiedzieć, że przychodzi się do dentysty wyleczyć ząbki i to wszystko, przed wizytą też możesz umówić się z nim na nagrodę
4.      nie włączaj niepotrzebnych, śmiesznych czy strasznych filmów o dentystach dziecku, coraz więcej takich krąży po Internecie.
5.       ty sam pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o znieczulenie
6.      techniki i praca w gabinecie bardzo zmieniły się przez 10- 20 lat i nie przypominają leczenia u szkolnych dentystów
7.      bardzo ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie. Najlepiej zaplanować ją, gdy dziecko nie ma nic pilnego do leczenia, czy nawet ma wszystkie zdrowe ząbki, najlepszy jest wiek 2,5 - 5 lat
8.      należy wybrać odpowiedni, miły gabinet, najlepiej pójść wcześniej samemu lub zapytać znajomych, którzy mają dzieci, a następnie umówić się na wizytę adaptacyjną. Zwykle wtedy dentysta pokazuje maluchowi gabinet, rozmawia o ząbkach, może "przewiezie" na fotelu, zajrzy lusterkiem do buzi, odpowie na pytania, da nagrodę. Czasem, w przypadku mocno bojących sie dzieci, wskazanych jest kilka tego typu wizyt w pewnych odstępach czasu, zanim przystąpi się do właściwego leczenia.
9.      zachęcaj swoją pociechę na różne sposoby - od udzielania pochwał - po nagrody materialne i niematerialne. Pamiętaj też, aby dotrzymywać słowa. Motywacja jest ważna :-)
10.  staraj się, aby maluch nie miał robionych zabiegów " na siłę". Sytuacja, w której dziecko jest trzymane przez np. 3 osoby, a czwarta trzyma mu metalowy palec w buzi, potrafi zrazić do gabinetu na wiele lat, jeśli nie na całe życie.

Wykorzystano:
- http://www.dentofobia.pl/dzieci.html
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia
http://zadbajozeby.pl/baza-wiedzy/strach-przed-dentysta-dentofobia
http://www.biomedical.pl/zdrowie/dentofobia-strach-przed-dentysta-336.html