środa, 25 lutego 2015

Get the London Look, czyli ta przeklęta diastema
Diastemą nazywa się anatomiczną przerwę między zębami. Jest to szpara, szczelina między zębami, najczęściej między górnymi siekaczami.

Dlaczego się pojawia?
Powody są różne:
  • hipodoncja siekaczy bocznych
  • obecność zęba nadliczbowego 
  • nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej
  • brak siekaczy bocznych


W zależności od ustawienia siekaczy względem siebie wyróżniamy diastemę równoległą (zęby są ustawione równolegle, a ich leczenie zależy od szerokości szpary i wieku osoby), zbieżną (dolne końcówki zębów są skierowane do siebie, a ich leczenie polega na noszeniu aparatu stałego) i rozbieżną (górne końcówki zębów są skierowane do siebie, leczy się je aparatem zdejmowanym).

Diastema może mieć charakter fizjologiczny – w tym przypadku szpara ma mniej niż 2 milimetry i pojawia się pomiędzy 7. a 9. rokiem życia. Taka diastema nie wymaga leczenia.
Brak siekaczy bocznych (lub zmniejszenie ich rozmiarów) może zaś doprowadzić do tzw. diastemy rzekomej. Jej leczenie polega na usunięciu zęba dodatkowego i zsunięciu siekaczy przyśrodkowych płytą akrylową ze skręcaną śrubą lub odpowiednio zlokalizowanymi sprężynkami międzyzębowymi (diastema równoległa i rozbieżna) lub aparatem stałym (zbieżna).

Diastema prawdziwa natomiast jest spowodowana przerostem wędzidełka wargi górnej, które podcina się i ewentualnie usuwa włókna kolagenowe, które wnikają w szczelinę kostną międzyzębodołową. W tym rodzaju diastemy wskazane jest noszenie aparatu.

Kiedy?

Zdania są podzielone: niektórzy specjaliści postulują noszenie aparatu przed wykonaniem zabiegu, inni uważają, że lepiej, by pacjent miał wykonany zabieg w trakcie noszenia aparatu.

Diastema prawdziwa u dzieci, czyli ta spowodowana niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej, często pojawia się jeszcze na etapie zębów mlecznych. Ząbki, choć zdrowe i białe, wyglądają mało estetycznie z powodu występujących pomiędzy nimi przerw.
 Rodzice zastanawiają się, czy warto je już teraz korygować? Ortodonci odradzają takie rozwiązanie. Po wymianie siekaczy i reszty zębów szpary mogą zamknąć się naturalnie, bez ingerencji lekarza  
Mogą co prawda się również powiększyć, dlatego dziecko z diastemą mleczaków powinno być obserwowane. Warto chodzić regularnie na kontrole również dlatego, że przerośnięte wędzidełka miewają skłonność do stanów zapalnych i urazów spowodowanych ich mechanicznym uszkadzaniem podczas pracy mięśni okrężnych ust oraz zaleganiem resztek pokarmowych w fałdach skóry.
U dzieci z przerostem wędzidełka górnej wargi często pojawia się także próchnica na powierzchniach przyśrodkowych siekaczy i w takich przypadkach lekarze zalecają leczenie (polegające na ogół na przycięciu wędzidełka). Jeśli jednak zęby są zdrowe, a jedynym skutkiem ubocznym przerośniętego wędzidełka jest szparka między zębami, z jakąkolwiek interwencją chirurgiczną czy ortodontyczną warto zaczekać do czasu pojawienia się zębów stałych.


Coraz popularniejszą metodą leczenia diastemy jest zamknięcie jej przy pomocy kompozytów. Zabieg ten jest odwracalny – dentysta może usunąć materiał.

Posiadacze diastemy dzielą się na tych, którzy uważają swój uśmiech za seksowny, a szparę między zębami za powód do dumy i coś, co ich wyróżnia w tłumie, oraz na tych, którzy wstydzą się szczeliny między swoimi siekaczami.
W świecie mody diastema stała się synonimem oryginalności i dziewczęcości (a często wręcz kojarzy się ją z niewinnością). Na okładkach zachodnich, ale też polskich magazynów często można zobaczyć kobiety z diastemą.
Diastema nie jest jednak tylko domeną kobiet – ma ją również wielu mężczyzn, w tym m.in. Tomasz Karolak, Seal czy Elton John.

Ostatnimi czasy diastema uważana jest też za atut w modelingu, nawet tym najwyższych lotów (top modelki z zadziorną przerwą między jedynkami oglądać można w najlepszych magazynach mody).
Nie ma jednak żadnych przeszkód, by diastemę skorygować.


Źródła:
- http://stomatologia.wieszjak.polki.pl/abc-stomatologii/293763,Diastema-szpecaca-czy-modna.html
- http://www.benc.pl/czytelnia/598/diastema-i-inne-problemy-ortodontyczne/strona/2/
- http://www.dentalolujic.com/en/news/our-professional-advice/diastema-gap-between-your-teeth