piątek, 6 lutego 2015

SCALING = metoda usuwania kamienia nazębnego         Kamień nazębny  to zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Kamień może powstawać na oraz pod brzegiem dziąsła i podrażniać tkanki dziąseł.Zapewnia dodatkowe miejsce do tworzenia się płytki bakteryjnej i tworzy na zębach znacznie bardziej lepką powierzchnię, co może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów i chorób dziąseł.Stanowi nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury kosmetycznej.

        W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa.
W gabinecie w większości przypadków zabieg wykonuje higienistka stomatologiczna ale czasem także sam dentysta.

        Płytka nazębna pojawia się u każdego, gdyż w jamie ustnej przez cały czas gromadzą się bakterie. Bakterie rozwijają się dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie. Płytka nazębna prowadzi do ubytków w tkance zęba, ponieważ powstałe w niej kwasy po posiłku atakują zęby. Skutkiem takich wielokrotnych ataków może być uszkodzenie szkliwa i powstanie ubytków. Ponadto nieusuwana płytka bakteryjna może podrażniać dziąsła wokół zębów i w ten sposób być przyczyną stanu zapalnego dziąseł (zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł), chorób przyzębia i braków zębowych.

Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga odpowiedniego czyszczenia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki skutecznie usuwającej płytkę nazębną oraz stosowania nici dentystycznej.


      Skaling należy do  zabiegów stomatologicznych, który usuwa kamień nazębny tworzony na skutek nagromadzenia się resztek pokarmowych i bakterii w płytce nazębnej.
  
Kamień nazębny może być przyczyną wielu różnych chorób jamy ustnej, w tym:

  • Paradontozy
  • Próchnicy
  • Ubytków w zębach
  • Zapalenia dziąseł
  • Odsłaniania korzeni zębów
        Każdy pacjent indywidualnie może zapobiegać powstawaniu się kamienia nazębnego. Tworzenie się kamienia jest jednak procesem wynikającym z naszej codziennej rutyny i należy przynajmniej dwa razy w roku usuwać kamień profesjonalnie w gabinecie dentystycznym. Jak przeciwdziałać tworzeniu się kamienia nazębnego:
  • Poprzez codzienną dokładną higienę jamy ustnej
  • Prawidłowe szczotkowanie odpowiednio dobraną szczoteczką
  • Nitkowanie zębów
  • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej
  • Używanie irygatora
       Zabieg usuwania kamienia nie jest bolesny, choć pacjenci są narażeni na pewien dyskomfort.W zależności od zastosowanej metody, istnieje także możliwość chwilowego podrażnienia dziąseł.Ceny skalingu, w zależności od zastosowanej technologii, wahają się zwykle w granicach 100-200zł.Jest to cena, którą zdecydowanie warto zapłacić, biorąc pod uwagę późniejsze komplikacje, które wywołać może kamień nazębny.