piątek, 6 lutego 2015

No to chlup… czyli PŁUKANKI i PŁYNY do płukania jamy ustnej



Czy płyny do stosowania w jamie ustnej to tylko wymysł wielkich firm które prześcigają się w tworzeniu całych gam nowych produktów? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Ale lubimy płukać usta , daje nam to poczucie czystości i efekt WoW odświeżenia .Trzeba jednak pamiętać że płukanki muszą być dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Mają one za zadanie usunięcie bakterii, wypłukanie resztek pokarmowych, przywrócenie odpowiedniego pH i zmniejszenie przylegania płytki nazębnej. Działają więc profilaktycznie i odświeżająco – takie najprostsze płyny znajdziemy w każdej drogerii czy markecie (zawierają fluor co pomaga zapobiegać próchnicy) i leczniczo - ziołowe i antybakteryjne – do kupienia w aptece lub na zamówienie w gabinetach stomatologicznych (te mają w składzie np. chlorheksydynę, triclosan, chlorobutanol, oktenidynę,  DOSSNa czy pastwin trójpręcikowy, balsamowiec mirry, rumianek pospolity) Stosowanie płukanek i płynów jest szczególnie zalecane pacjentom z chorym lub podrażnionym przyzębiem i osobom z urazami jamy ustnej.

Codzienne

LISTERINE ZERO – Johnson&Johnson

Łagodniejsza siostra dużej rodziny :D Nie zawiera alkoholu. W testach laboratoryjnych usuwa do 99,9% bakterii w j. ustnej. Formuła płynu oparta jest na kompozycji 4 naturalnych olejków eterycznych m.in.: eukaliptusowym, tymolowym i mentolowym. Zawiera także fluorek sodu (220 ppmF), który przyspiesza proces remineralizacji szkliwa i wzmacnia dziąsła.


Leczenie nadwrażliwości

ELMEX SENSITIVE PLUS – Gaba


Bez alkoholu. Zawiera aminofluorek, tworzy on na odsłoniętych szyjkach zębów podwójną warstwę ochronną aminofluorku i ochronnego polimeru. Warstwa ta zamyka odkryte kanaliki zębinowe przewodzące bodźce i dzięki temu ogranicza nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Równocześnie, aminofluorek zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą szyjek, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych. Zmniejsza również istniejącą już nadwrażliwość. Zawartość fluorku 250 ppm.

Stany zapalne dziąseł

CHLORHEXIL – InterMed

Skutecznie i szybko usuwa płytkę bakteryjną(po szczotkowaniu), utrzymuje prawidłową mikroflorę j. ustnej, szczególnie w przy zapaleniu aftowym i nieświeżym oddechu, zapobiega rozwojowi próchnicy zębów, wzmacnia przyleganie podrażnionych i krwawiących dziąseł. Zawiera CHX w stężeniu 0,12% która posiada szerokie spektrum działania (bakterie, wirusy, grzyby)i hamuje rozwój płytki nazębnej oraz zioła lecznicze :rumianek pospolity o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, pastwin trójpręcikowy o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz ściągających, łagodzi podrażnienia, wzmacnia dziąsła, balsamowiec mirry który poprawia przyleganie tkanki dziąseł do zębów. Ma super delikatny cynamonowy smak :D

Choroby przyzębia

CURASEPT ADS 220 – Curaprox


Bezalkoholowa, jest środkiem hamującym rozwój nazębnej płytki bakteryjnej bez działania ubocznego. Specjalna formuła ADS zapobiega brunatnym przebarwieniom na zębach i śluzówce, nawet przy dłuższym stosowaniu. Nie obserwuje się też zmian smaku w ustach, tak charakterystycznych dla innych roztworów chlorheksydyny. Nie podrażnia śluzówki jamy ustnej. Zalecana szczególnie dla pacjentów noszących protezy zębowe, aparaty ortodontyczne i  implantaty oraz w przypadku paradontozy, wspomagający kurację zapalenia dziąseł i jamy ustnej. Zaleca się użycie także przed i po zabiegach dentystycznych w celu ochrony dziąseł. Nie stosować dłużej niż dwa tygodnie. Zalecany szczególnie dla pacjentów chorych na cukrzycę i osób po zabiegach chirurgicznych oraz periodontologicznych.

Należy pamiętać że stosowanie płukanek i płynów bez uprzedniego szczotkowania zębów niewiele pomoże jest to tylko uzupełnienie higienizacji i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.
                                                                                                                              
 Anna Koban


„Według obecnego przeglądu badań, istnieją doniesienia, wg których alkohol zawarty w płynach do płukania jamy ustnej może się przyczynić do zwiększonego ryzyka rozwoju raka jamy ustnej, a długotrwałe stosowanie płynów zawierających alkohol zalecane przy chorobach przyzębia jest nieprawidłowe”
„The role of alcohol in oral carcinogenesis with reference to alcohol-containing mouthwashes” MJ.McGollogh, CS Farah, Aust.Dent.J.2008 Dec;53(4):302-5