piątek, 6 lutego 2015

PARADONTOZA - czy trzeba się jej bać? Co to takiego?



Paradontoza jest chorobą atakującą tkanki otaczające ząb: dziąsło, kość, ozębną oraz cement korzeniowy.
Główną przyczyną tego podstępnie rozwijającego się schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a dokładniej – bakterie gromadzące się na powierzchni i wokół zębów. Produkowane przez nie toksyny niszczą tkanki otaczające ząb, doprowadzając do zaniku kości, a w efekcie nawet do utraty zębów. Chorobę można zatrzymać tylko na wczesnym etapie rozwoju. W rozwiniętym stadium paradontoza jest nieuleczalna. Im szybciej podejmiesz działania, tym lepsze efekty osiągniesz.


Paradontoza jest drugą, po próchnicy, przyczyną utraty zębów. Wiele osób uważa, że jest to dolegliwość podeszłego wieku. Badania jednak dowodzą, że na tę chorobę cierpią coraz częściej osoby młode – po 35 roku życia, a nawet dwudziestolatkowie. Choroba może rozwijać się bez widocznych dla pacjenta objawów około 10-15 lat, a "ruszające się zęby" to jej ostatni – nieodwracalny etap. Pacjenci z rozwiniętym stadium choroby mają najczęściej powyżej 50 lat. Niestety dopiero wówczas najwięcej osób zgłasza się do lekarza. To dlatego mówi się, że paradontoza jest dolegliwością osób starszych. To nieprawda! Choroba u pięćdziesięciolatka rozpoczęła się najprawdopodobniej 15 lat wcześniej!

Twój niepokój powinno wzbudzić:



- krwawienie dziąseł pojawiające się podczas szczotkowania
- odsłonięte szyjki zębów
- nadwrażliwość przy jedzeniu słodkich i zimnych pokarmów
- nieprzyjemny zapach z ust, niesmak w jamie ustnej
- nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego
 

 Zagrożenie wzrasta u osób:
  • niedostatecznie dbających o higienę jamy ustnej
  • palących
  • chorujących na cukrzycę
  • z predyspozycjami genetycznymi
  • z zaburzeniami hormonalnymi
  • zażywających niektóre leki (na nadciśnienie, przeciwpadaczkowe)
  • z niepełnym uzębieniem
  • ze źle wykonanymi wypełnieniami i protezami
  • z niekorygowanymi wadami zgryzu
  • zapobiegaj – tylko w początkowym etapie rozwoju choroba jest odwracalna!
Jak zapobiegać ?


Pamiętaj – w 90% paradontoza to wynik zaniedbań w higienie jamy ustnej!
Zapobieganie jest łatwiejsze niż leczenie paradontozy.
  • 2-4 razy w roku usuwaj kamień nazębny
  • Systematycznie lecz zęby i wady zgryzu
  • Przestrzegaj zasad prawidłowej higieny jamy ustnej:
- Używaj tylko miękkich, ewentualnie średniej twardości szczoteczek o prostym włosiu - -  -
- Zawsze stosuj nici dentystyczne lub specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
- Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe irygatorem wodnym
- W codziennej higienie jamy ustnej stosuj akcesoria rekomendowane w profilaktyce chorób przyzębia (np. specjalne tabletki obrazujące skuteczność mycia zębów)
- Po zakończonej higienie przepłucz usta płynem do higieny jamy ustnej 

Leczenie paradontozy ma różny przebieg w zależności od stanu zaawansowania tej choroby dziąseł. Paradontoza zaczyna się od zapalenia i bólu dziąseł, które można wyleczyć oczyszczając zęby z kamienia nazębnego i stosując bardzo dokładne zabiegi higieniczne. Natomiast, gdy zęby są mocno rozchwiane i bliskie wypadaniu należy zastosować odpowiednie zabiegi chirurgiczne.

Paradontoza jest powodowana przez bakterie, dlatego należy bezwzględnie stosować wszelkie dostępne zabiegi higieniczne jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów (nawet gdy krwawią dziąsła), używanie płynów antybakteryjnych do płukania jamy ustnej, używanie nici dentystycznej  te wszystkie zabiegi muszą być bezwzględnie wykonywane w każdym stadium rozwoju paradontozy.

Kamień nazębny jest główną przyczyną paradontozy. Zaczyna się od płytki nazębnej, która składa się z bakterii, śliny i resztek pokarmu. Jest praktycznie bezbarwna – okłada się na zębach u każdego, jeśli się jej nie pozbywamy przez mycie zębów, bardzo szybko ulega mineralizacji. I w taki sposób powstaje kamień nazębny. Jest on idealnym siedliskiem dla bakterii, które w spokoju mogą produkować toksyny podrażniające dziąsła. Dlatego jednym z pierwszych zabiegów podczas leczenia paradontozy jest skaling zębów – usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym.

Oczyszczanie korzeni zębów jeśli paradontoza jest zaawansowana, należy oczyścić korzenie zębów ze złogów, które na nich się nagromadziły. Wydzielane przez bakterie toksyny powodują odchodzenie dziąseł od zębów i ich korzeni. W ten sposób kieszonki dziąsłowe ulegają znacznemu pogłębieniu stanowią idealne schronienie niezagrożone atakiem szczoteczki do zębów, bakterie mogą się tam szybko rozwijać i atakować dalsze tkanki przyzębia. Zabieg oczyszczania korzeni zębów nazywa się kiretaż i jest wykonywany w gabinecie dentystycznym.

Szynowanie zębów polega na połączeniu na czas leczenia choroby dziąseł wszystkich zębów sztywną szyną. Dzięki temu zęby będą się mniej chwiały. Niezmienna pozycja korzeni ułatwi ich połączenie z ozębną (ponowne przyrośniecie do kości).

Chirurgiczna odbudowa kości - w bardzo ciężkich przypadkach kość wokół korzeni zębów może ulec znacznemu zanikowi. Bez interwencji chirurgicznej szanse utrzymania zębów spadają praktycznie do zera. Brak kostny uzupełnia się odpowiednim biokompatybilnym materiałem – stymuluje on kość do wzrostu i z czasem zostaje przez nią zastąpiony.

W każdym przypadku po przeprowadzeniu wywiadu i badaniu klinicznym stomatolog zaplanuje najlepszy plan leczenia dla choroby dziąseł. Pamiętajmy, że dla dobra własnych zębów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza periodontologa.

LITERATURA:
- http://www.paradontozastop.pl/jak-zapobiegac
- http://clinident.pl/Choroby-dziasel/Leczenie-zaawansowanej-paradontozy-Periodontolog/
- http://pl.shvoong.com/medicine-and-health/905110-paradontoza-zanikanie-dzi%C4%85se%C5%82/
- http://www.stomatologiabezbolu.com.pl/leczenie-parodontozy/1-co-to-jest-paradontoza-i-jak-ja-rozpoznam