piątek, 6 lutego 2015

WYBARWIANIE PŁYTKI NAZĘBNEJ

Kochani,
ostatnio coraz częsciej w gabinetach  stosowane jest wybarwianie płytki nazębnej w celu sprawdzenia higieny u młodego człoweka. W mom gabinecie jest to sprawa dość powszechna ale spotykam się z opiniami że Wy jednak nie macie z tym do czynienia w gabinetach i jesteście troche zdziwieni gdy pojawa się ten sposób przy wizycie.


Moim zdaniem to baaardzo fajny sposób zwłaszcza na tzw gimnazjalistów którzy nagminnie chodzą z zębami obklejonymi różnymi smakowitymi rzeczami i nie koniecznie chcą myć zęby.

Niemal natychmiast po wyczyszczeniu zębów zaczynają odkładać się na ich powierzchni miękkie złogi. Są to: bezkomórkowa, przezroczysta nabyta osłonka zębowa oraz -złożona głównie z drobnoustrojów - płytka nazębna.
Odkładająca się stale płytka nazębna jest niewidoczna dla oka. Dopiero grube złogi nazębne pokryte luźnym osadem resztek pożywienia, stają się zauważalne. Aby uwidocznić płytkę nazębną, stosuje się najczęściej jej wybarwianie różnymi związkami chemicznymi. Jest to bardzo praktyczny sposób kontroli higieny jamy ustnej, pozwalający ocenić zaniedbania pacjenta lub jego postępy w nauce i stosowaniu różnych metod higieny uzębienia. Wybarwianie złogów można wiec stosować przy pierwszym kontakcie z pacjentem w celu orientacji w stanie higieny jego jamy ustnej i jako punkt wyjścia dla porównań w późniejszym czasie.

 Przeprowadzone podczas instruktażu higieny wybarwienie złogów może być wykorzystane dla różnych celów: jest bardzo silnym elementem motywującym dla pacjenta wykazującym mu „czerwono na białym” stan higieny; pozwala uwidocznić miejsca szczególnego odkładania płytki, a przez to uświadomić mu konieczność zwrócenia większej uwagi na te właśnie obszary; wybarwienie po zwyczajnym (dotychczas stosowanym przez pacjenta sposobem) umyciu zębów – zademonstrować i udowodnić małą skuteczność takiego zabiegu. Wybarwianie może być wreszcie sposobem udowodnienia wyższości nowej metody oczyszczania zębów, a także wykazania niedociągnięć podczas nauki tej metody. Wybarwianie złogów pozwala też personelowi stomatologicznemu ocenić jakość stosowanych profesjonalnych zabiegów usuwania osadów i polerowania zębów, sprawdzać skuteczność środków przeciw złogom nazębnym oraz kontrolować stan higieny używanych protez i aparatów ortodontycznych.
 Są też gotowe płyny do wybarwiania złogów, np. Red Cote, Carietest i in.  Oryginalnym środkiem jest preparat Carietest. Jest to roztwór na bazie błękitu patentowego i żółcieni tetrazynowej. Po wypłukaniu jamy ustnej wodą, posługując się nasączonym wacikiem, nanosimy barwnik na zęby. Po ponownym przepłukaniu jamy ustnej wodą w celu usunięcia nadmiaru barwnika, czynność smarowania i płukania można powtórzyć. Płytka nazębna barwi się wtedy na kolor zielony. Zabarwienie to utrzymuje się tylko pół godziny, co - jak wspomniałem wyżej - nie jest bez znaczenia. Istnieje również preparat (nosi on nazwę Mira-2-tone) pozwalający na rozróżnienie osadów liczących sobie więcej niż 24 godziny (zabarwiają się na niebiesko) od osadów świeżych (zabarwiają się na czerwono). Pozwala to na udowodnienie pacjentowi jego dłuższych zaniedbań higienicznych.


Używanie środków wybarwiających w roztworach polecane jest przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych przez fachowy personel oraz do oceny stanu higieny protez i aparatów ortodontycznych. Do samokontroli płytki nazębnej, wykonywanej przez pacjenta na bieżąco w warunkach domowych, dobrze nadają się tabletkiwybarwające które bez problemu można nabyć w sklepach nternetowych lub stomatologcznych w twom meśce. Tabletkę należy rozgryźć, zmieszać ze śliną, i tak trzymać w ustach ok. pół minuty. Potem ślinę można połknąć lub wypluć, a następnie przepłukać jamę ustną wodą. Złogi wybarwiają się na kolor czerwony. Użycie lusterka pozwala pacjentowi na lepsze dojrzenie wybarwionej płytki od strony języka lub podniebienia. Stosowanie tabletek co pewien czas przed umyciem zębów pozwala na uwidocznienie miejsc szczególnego odkładania płytki nazębnej. Dokładne wyszczotkowanie zębów z już wcześniej wybarwioną płytką ujawnia nam miejsca, gdzie szczoteczka nie dociera. Pacjent może sam dzięki temu bądź to skorygować stosowaną technikę oczyszczania zębów, bądź też użyć środków pomocniczych (nitki, wykałaczki) w tych miejscach, które okazały się niedostępne tradycyjnemu szczotkowaniu.

Tutaj wstawiam flmik z przeprowadzonego wybarwania płytki w gabinecie stomatologicznym: