poniedziałek, 12 września 2016

Case study & Detartrol ultra

Zamieszczam analizę pacjenta, który od 5 lat nie był w gabinecie stomatologicznym. Jego wizyty dotychczas spowodowane były bólem zęba.
Takie zachowanie przyczyzniło się do obecnej sytuacji.
Po konsultacji u lekarza został skierowany na higienizację.
Pacjent z chorobą przyzębia, palący papierosy oraz złą higieną.  Duża ilość problemów stomatologicznych wymaga interdyscyplinarnego planu leczenia.
W domu używa szczotki manualnej z średnim włosiem wykonując ruch szorujący, często pomijając powierzchnie podniebienne oraz językowe. Wymiana szczotki następuje raz do roku.
Pacjent zgłasza,że ma szczotkę elektryczną w domu, której nie używa, gdyż trudno znaleść czas na jej naładowanie.
Zaczynam od EDUKACJI pacjenta jak duży jest problem i z czym walczymy oraz MOTYWACJI do zmiany nawyków higienicznych, które są podstawowym warunkiem powodzenia przyszłego leczenia stomatologicznego.

Jak łatwo poradzić sobie z takimi ilościami złogów nazębnych?
W takiej sytuacji używam preparatu Detartrol Ultra, który za pomocą pipety lub microbrusch nanoszę na złogi kamienia, odczekuje 30 sekund i spłukuje wodą. Ten preparat zmiękcza kamień, co powoduje łatwe i szybsze odpadanie od powierzchni zęba. Wybarwia również kamień na kredowy biały kolor. 

Zdjęcie pokazuję kamień, na który zaaplikowałam preparat detartrol ultra.


Zdjęciu po po 4 sekundach od rozpoczęcia scalingu,po aplikacji detartrol ultra.


Roztwór do zmiękczania i częściowego rozpuszczania kamienia nazębnego przed jego mechanicznym usunięciem. Działa stopniowo i łagodnie. Przejściowo wybarwia kamień , co ułatwia pracę operatora.
Głóne składniki: 20% kwas chlorowodorowy, 0,75% jod.
Sposób użycia: Nanieść niewielką ilość preparatu na powierzchnię kamienia, pozostawić na 30 sekund, spłukać wodą.
Przeciwwskazania: kobiety w ciąży i karmiące piersią, alergia na jod.

Zdjęcia po pierwszym zabiegu higienizacyjnym. Za tydzień kontynuacją czyszczenia oraz kontrola higieny pod względem obecności płytki nazębnej.