piątek, 6 lutego 2015

DIETA A ZDROWIE ZĘBÓW


Bardzo często daje rady jakie produkty źle wpływają na stan naszych zębów. Ale do tej pory nie pisałam jakie pożywienie i które witaminy i minerały dobrze wpływają na nasze uzębienie. Warto też napisać kila słów o diecie :) A więc do dzieła...

 
Za stan naszego szkliwa odpowiedzialny jest wapń, fosfor i witamina D. Do produktów takich należą tran, oleje rybne, ryby takie jak łosoś, dorsz, makrela, śledź, sardynki, jak również wątróbka, żółtka jaj i grzyby. Niestety badania wykazują, że zawartość witaminy D w codziennej diecie nie zaspokaja zapotrzebowania. W związku z tym dobrze byłoby pomyśleć nad suplementem diety zawierającej ten składnik. 
 
Na twardość zębów największy wpływ ma witamina D. Jest ona odpowiedzialna za przyswajanie wapnia oraz fosforu i odpowiada za mineralizację szkliwa. Witaminę D znajdziemy głównie w produktach takich jak: tłuste ryby (tuńczyk, halibut, makrela, łosoś, śledź), tran,  jaja, tłusty nabiał (masło), kukurydza, kakao.
 
Na wzmocnienie dziąseł oraz walkę z bakteriami powodującymi próchnicę najlepsza jest witamina A. Najwięcej jest jej w: marchwi, szpinaku, melonie, agreście, kapuście, morelach, dyni, jajach, czerwonym mięsie oraz wątróbce.
  Witamina C znana jest głównie ze względu na profilaktykę przeziębień, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wzmacnia naczynia krwionośna. Zapobiega ona również odsłanianiu się szyjek zębowych. Znajdziemy ją m .in. w: kapuście, kiwi, cytrusach, pomidorach, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce, cynaderkach i brokułach.

Najlepszym sojusznikiem wapnia w walce o mocne szkliwo jest fluor. Ma on działanie antybakteryjne i rozcieńcza kwasy zagrażające zdrowiu zębów. Produkty bogate w fluor to: herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna.

 
Warto też przyjrzeć się naszej diecie, musimy pamiętać, że  musi ona być zbilansowana. Oznacza to, że uwzględnienie grup produktów nie wystarcza – należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zaleca się w największej ilości spożywanie owoców i warzyw (powinny stanowić połowę naszego posiłku), nabiału i tłuszczów nienasyconych zawartych w rybach, białym mięsie, orzechach i oliwie, które powinny stanowić  25% naszej diety. Pozostałą część (25%) pozostaje na grupę produktów pełnoziarnistych takich jak kasze, makarony i ciemne pieczywo.




Nie bez znaczenia dla naszych zębów jest również kolejność spożywanych produktów. Niektóre z nich są bowiem kriogenne (przyspieszają rozwój próchnicy) inne zaś są kariostatyczne (chronią przed próchnicą). Konsumpcję zaczynamy od pokarmów niekorzystnych dla naszego uzębienia np. słodyczy, chipsów, a nawet suszonych owoców. Potem należy popić to kakao lub mlekiem (może być nawet czekoladowe). Na końcu jemy świeży owoc, jajko i pijemy zieloną herbatę. Pamiętajmy, że po spożyciu produktu o dużej kwasowości (owoc, sok, napój gazowany) musimy wstrzymać się godzinę z umyciem zębów.

Nasza dieta powinna być szczególnie bogata w białka oraz składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor, oraz witaminy A, E, D i C. Szczególnie składniki te ważne są w diecie kobiet w ciąży oraz małych dzieci, ponieważ wczesny okres rozwojowy jest czasem tworzenia się zawiązków zębów. Niedobór witaminy D w tym okresie może być niebezpieczny i prowadzić do zaburzenia w mineralizacji szkliwa, jego niewłaściwego kształtowania oraz zwiększonej podatności na próchnicę. W wieku starszym powinniśmy również pamiętać o właściwej ilości witaminy C, która korzystnie wpływa na formowanie się włókien kolagenowych będących jednym z głównych składników kości a także tej części dziąsła, w której zakotwiczony jest ząb.


Prócz produktów słodkich uważajmy również na produkty kwaśne, w szczególności napoje. Są to m.in. wino, sok pomarańczowy, sok jabłkowy, napoje energetyzujące, coca-cola. Po wypiciu bądź spożyciu takich kwaśnych napojów bądź posiłków odczekajmy około 30–60 minut zanim zaczniemy szczotkować zęby. Związane jest to z tym, że kwasy zawarte w tych produktach bezpośrednio działają na zęby powodując rozpuszczenie powierzchownej warstwy szkliwa. Szczotkowanie zębów zaraz po spożyciu takich pokarmów spowoduje starcie zewnętrznej, rozpuszczonej warstwy szkliwa, co może prowadzić do nadwrażliwości. Musimy zatem pozwolić na dezaktywowanie kwaśnego środowiska poprzez działanie śliny a później umyjmy zęby.

Źródła:
- http://zdrowo.info.pl/zeby.html
- http://pacjenci.dentonet.pl/artykul/4037653-dieta-dobra-dla-zebow/
- http://www.klubgaleriiusmiechu.pl/magazyn/wplyw_odzywiania_na_zeby.html
- http://www.twojadieta.pl/uroda/190/Usmiechnij-sie-czyli-dieta-na-piekne-zeby-/