poniedziałek, 9 lutego 2015

Endodoncja w pigułce - dla pacjentów

Spędzając wolny czas na szukaniu ciekawych artykułów stomatologicznych w internecie znalazłam forum ,na którym pacjenci sami sobie odpowiadali na pytania. 

Częstym pytaniem było : co to właściwie jest ta endodoncja? 
Jest to leczenie kanałowe (najczęstsza odpowiedź z forum) ... a no no , miałam/-em.

Po przeczytaniu niektórych pytań/odpowiedzi pomyślałam , że endodoncja może być świetnym tematem na artykuł.

Ale zanim napiszę dokładnie na czym polega leczenie endodontyczne , chciałabym wyjaśnić parę słów, które będą Nam potrzebne by zrozumieć artykuł.
1. ENDODONCJA - dziedzina stomatologii , która zajmuję się morfologią i fizjologią endodontium , ale i patologią , profilaktyką oraz leczeniem chorób endodontium ( miazgi , zębiny ) czy tkanek okołowierzchołkowych.
2. ENDODONTIUM - jednostka strukturalno-funkcjonalna obejmująca miazgę i zębinę zęba.
3. MIAZGA- jest to tkanka , która wypełnia jamę zęba. Jest galaretowata, bardzo unaczyniona i unerwiona.
4. PRÓCHNICA - jest to choroba twardych tkanek zęba. Najczęściej powstaje przez niedokładną higienę jamy ustnej ( czyli nie szczotkowanie lub nie dokładne mycie zębów, nie stosowanie nitki dentystycznej , nie stosowanie płukanek ) jak i nie pilnowanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

W jamie ustnej osoby dorosłej znajdują się 32 zęby ( zęby sieczne , kły , przedtrzonowce i trzonowce). Każde z nich spełnia inną funkcję. Jeśli chodzi o przedtrzonowce i trzonowce to służą Nam one do rozcierania – miażdżenia pokarmów.
Oprócz tego każdy z Nich ma inną ilość kanałów.
  • zęby sieczne ( nazywane potocznie jedynkami i dwójkami ) mają tylko jeden korzeń i jeden kanał.
  • Kły mają jeden pojedynczy i długi korzeń i tak jak zęby sieczne mają zazwyczaj jeden kanał.
  • Przedtrzonowce ( tzw. Czwórki i piątki ) CZWÓRKI w szczęce mają dwa korzenie natomiast w żuchwie ( na dole ) mają jeden korzeń. Jeśli chodzi o PIĄTKI to w szczęce i żuchwie mają po jednym kanale.
Zęby te mają 1 lub 2 kanały.
  • Trzonowce ( nazywane potocznie szóstki , siódemki i zęby mądrości czyli ósemki )
SZÓSTKI w szczęce mają trzy korzenie a w żuchwie dwa.
( Taka ciekawostka : są to pierwsze stałe zęby )
SIÓDEMKI w szczęce posiadają trzy korzenie natomiast w żuchwie dwa.
Zęby te ( 6, 7) mają po 3 lub 4 kanały.
Jeśli chodzi o ÓSEMKI w zębach tych występuje zróżnicowana ilość korzeni i kanałów. Mają bardzo nieregularna budowę.
.
5. TKANKI OKOŁOWIERZCHOŁKOWE - obejmują one : cement korzeniowy , ozębną , kość wyrostka zębodołowego.


Gdy NIE będziemy stosować się do zasad : szczotkowania zębów 2-3x dziennie, używania płukanek , nici stomatologicznych , pilnowania wizyt kontrolnych co 6 miesięcy, ściągania osadów i kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym u lekarza czy higienistki stomatologicznej, ale i prawidłowego odżywiania ( nie palimy papierosów, unikamy słodkich napojów, słodyczy a tym bardziej tych klejących...)  wówczas może rozwinąć Nam się próchnica, która dotrze do miazgi i doprowadzi do leczenia endodontycznego.

Leczenie kanałowe jest podejmowane w przypadku nieodwracalnych chorób miazgi. Próchnica ( ubytek próchnicowy , który nie musi być widoczny gołym okiem ), jest głównym powodem leczenia endodontycznego pod warunkiem , że dotrze do miazgi. Inną przyczyną  może być uszkodzenie korony zęba ( najczęściej złamanie ) ale i rozległy ubytek wypełniony materiałem stomatologicznym .
Celem takiego leczenia jest zabezpieczenie poszczególnych tkanek zęba i przyzębia przed postępem choroby.
Wybór metody leczenia endodontycznego zależy od procesu zaawansowania procesu chorobowego: miazgi, zębiny i tkanek okołowierzchołkowych. Na podstawie badań, lekarz stomatolog decyduje czy usunąć miazgę (nieodwracalnie) czy można ją jeszcze uratować.

Ogólnie taki zabieg polega na „zatruciu” miazgi (dewitalizacji) następnie jej usunięciu z komory zęba i kanałów lub usunięciu miazgi w znieczuleniu tzw. Ekstrypacja przyżyciowa. Odkażeniu ( do tego może posłużyć płyn z chlorheksydyną , podchlorynem sodu , czy wodą utlenioną ) wypełnieniu kanałów za pomocą ćwieków gutaperkowych z pastą , np. AHA plus czy sztyft kanałowych i na końcu odbudowaniu zęba.


No dobra. Wiemy już jak to wygląda teoretycznie , ale jak taki zabieg wygląda ze strony praktycznej?

Najczęściej zabieg ten podzielony jest na 2 wizyty.

Pacjent zgłaszający się do gabinetu z silnym bólem zęba  często wymaga leczenia kanałowego .lekarz stomatolog po badaniu wewnątrzustnym i po zrobieniu zdjęcia stwierdza, że należy przeprowadzić leczenie kanałowe. Daje dla pacjenta do podpisania zgodę na taki zabieg, na tej wizycie lekarz używa pasty, np. Parapasta / Depulpin / itp. Pozostawiając ją na 10 – 14 dni w celu „zatrucia”( dewitalizacji) miazgi lub po odpowiednim znieczuleniu pacjenta usuwa się miazgę z komory i kanałów zęba.
Po tych kilku dniach lekarz stomatolog usuwa martwą miazgę ( w przypadku dewitalizacji – tzw. Ekstrypacja mortalna) za pomocą narzędzi do usuwania miazgi (,np. miazgociągu ) , sprawdza długoś i odkaża kanał /-y za pomocą płynów ( ,np. Endosal , Glukohex , ChloraXiD itp. ) , osusza za pomocą  sączków papierowych , wypełnia kanał pastą i gutaperką używając przy tym narzędzi mechanicznych ,np. Igły Lentulo , wykonuje zdjęcie w celu sprawdzenia czy kanały zostały dobrze wypełnione oraz odbudowuje ząb ( najczęściej jest to korona protetyczna ).Pozdrawiam , Marlena Śramkiewicz 
Higienistka Stomatologiczna