poniedziałek, 9 lutego 2015

Protezy i uzupełnienia – jak o nie dbać ?

Protezy i uzupełnienia protetyczne pełnią funkcję nie tylko leczniczą, ale zarówno estetyczną.
Dobrze wykonana odbudowa utraconych zębów w postaci protez, mostów bądź koron jest przez pacjenta postrzegana jak własne uzębienie. Bardzo ważne jest więc utrzymywanie stałych i ruchomych protez zębowych w jak największej higienie, dbałości oraz czystości, bo przecież to prawie swoiste części jamy ustnej.
 Każdy z nas wie, że mycie zębów gwarantuje ich zdrowie i wytrzymałość – tak samo jest więc w przypadku protez.
 Jak więc powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej pacjenta który posiada braki zębowe? 

Zacznijmy od protez, które naprawę w małym stopniu różnią się wyglądem, dotykiem i funkcją od prawdziwego, naturalnego zęba.

 Korony – są to pojedyncze uzupełnienia protetyczne, osadzone w korzeniu zęba utraconego, widniejącego między naturalnymi zębami pacjenta. Należy o nie dbać jak o swoje zęby – szczotkowanie, nitkowanie, płukanie jamy ustnej preparatami do tego przeznaczonymi.

 Te zabiegi gwarantują nam, że :

 •wszelakie szkodliwe bakterie bytujące w jamie ustnej są z niej wtedy usuwane i nie mogą stworzyć zagrożenia chorobą np. próchnicą, dla odbudowanej korony. Naturalnego zęba można wyleczyć poprzez standardową stomatologiczną wizytę zachowawczą. Niestety korona protetyczna, gdy jest zainfekowana próchnicą lub innym stanem chorobowym – nadaje się tylko do jej usunięcia. Po przeleczeniu zainfekowanych twardych tkanek zęba, które znajdowały się pod koroną, na których korona została osadzona - można wykonać kolejną odbudowę. Niestety często zdarza się, że proces bakteryjny pod takim uzupełnieniem jest niewidoczny i bezobjawowy, a jego długotrwałe działanie powoduje duże uszkodzenie tkanek własnych pacjenta, a tym samym dyskwalifikacje do ponownej odbudowy koroną protetyczną.

•żadne osady bądź kamień nie mają prawa osadzić się na sztucznym zębie

•korona nie ulegnie przebarwieniom – kolor pozostaje dłużej taki, jaki został osadzony w jamie ustnej
•będziemy wciąż usatysfakcjonowani z pełnionej funkcji estetycznej i czynnościowej naszej koronki. 

•nasza inwestycja pieniężna będzie długotrwała Most - w przypadku posiadania mostu, czyli uzupełnienia osadzonego na stałe w jamie ustnej, o jego czystość należy dbać tak samo jak podczas posiadaniu korony. Jedyną różnicą jest tu poszerzone nitkowanie zębów. Oprócz nitkowania między zębami należy oczyszczać most od strony dziąsła. Tam, w niewyczuwalnych dla nas zakamarkach i zagłębieniach, między „wiszącą” częścią a dziąsłem, bardzo często osadzają się resztki pokarmowe, które mogą wywołać przeróżne stany zapalne błony śluzowej dziąseł, przyzębia lub zwykłą próchnicę. Jako pomoc w zachowaniu prawidłowej higieny możemy stosować wszelakiego rodzaju szczoteczki międzyzębowe o wielkości dopasowanej do szczeliny między przęsłem mostu a dziąsłem, lub specjalnej nitki dentystycznej przeznaczonej nitkowania uzupełnień protetycznych bądź aparatów ortodontycznych. Nitka ta posiada usztywnione końce, które nie zaginają się dzięki czemu pozwalają na przeprowadzenie jej pod cała konstrukcją mostu, na drugą jej stronę i oczyszczenie tej okolicy. Można próbować wykorzystać normalną nitkę do takiej „operacji” ale sądzę, że jest to bardziej skomplikowane niż nawlekanie nitki na igłę ;-)

 Protezy ruchome częściowe lub całkowite – są wyjmowane z jamy ustnej pacjenta, dlatego bardzo ważne jest ich oczyszczanie. Aby protezy były higieniczne, przyjmuje się, że należy myć je przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Podane minimum jest przyjęte również dla osób posiadających naturalne uzębienie, ale podczas użytkowania protezy wyjmowanej - pacjenci bardzo często zapominają, że o nią też trzeba dbać! Swoje pozostałe w buzi zęby z pewnością umyją, ale o protezie czasami zapomną. Protezę należy umyć standardowo szczoteczką i pastą.
 Istnieją specjalne szczoteczki do protez, których główka jest o wiele większa, Jest też dwustronna – 2 typy ustawienia pęczków włosia, oraz twarde włosie.
Wszystkie te elementy sprawiają, że można bardzo łatwo i szybko doczyścić protezę z pozostałych resztek pokarmowych, klejów bądź innych zanieczyszczeń.Jako wspomaganie w utrzymaniu czystości protez, można używać specjalnych tabletek rozpuszczalnych w wodzie bądź gotowych płynów do moczenia protez, które pomagają nie tylko w mechaniczny sposób oczyścić protezę ale również chemicznie poradzić sobie z bakteriami.


 Pacjenci bezzębni powinni po wyjęciu protezy płukać jamę ustną antybakteryjnym płynem bądź myć dziąsła miękką szczoteczką i pastą.

 Reasumując, higiena naturalnego uzębienia jak i odbudowanego protetycznie jest bardzo ważna. Na każdym etapie naszego życia - z zębami czy bez, należy pamiętać o konieczności posiadania i użytkowania SZCZOTECZKI I PASTY DO ZĘBÓW. Mycie zębów i protez, ich nitkowanie, płukanie, moczenie gwarantuje nam trwałość, kosmetyczność jak i ekonomię wykonanych odbudowań protetycznych.

Natalia Perlak - Paliwoda