piątek, 6 lutego 2015

PRAWDA CZY FAŁSZ



Czas zadać kilka pytań ... co w stomatologi jest prawdą a co fałszem :) Odpowiadamy....

Cola niszczy zęby.
PRAWDA.Cola ma charakter kwasowy. Występuje wtedy wrażenie "sklejania" zębów. Jeśli już chcemy, to napoje tego typu najlepiej pić przez słomkę.Przewlekłe picie coli może doprowadzić do erozji szkliwa i nadwrażliwości.

Nie bolą mnie zęby, więc nie muszę iść do dentysty.
FAŁSZ. U osób dorosłych stany zapalne miazgi i tkanek wokoło wierzchołka korzenia mają głównie charakter przewlekły, który zwykle przebiega bezobjawowo. Dolegliwości pojawiają się gdy zapalenie ulega zaostrzeniu. Ma to miejsce najczęściej podczas osłabionej odporności, w stresie czy nagłym pojawieniu się dużej ilości bakterii (np. przez ubytek). Dlategokiedy już boli to tak naprawde jest już za późno. Trzeba alarmować wcześniej.

Jabłko lub guma do żucia może zastąpić szczoteczkę do zębów.
FAŁSZ. Mogą wspomagać lecz nie mogą zastąpić szczoteczki. Guma do żucia bez cukru, czy jabłko mogą być przydatne w chwili kiedy nie możemy użyć szczoteczki, ponieważ, oprócz działania mechanicznego, wspomagają wydzielanie śliny niezbędnej do naturalnego oczyszczenia jamy ustnej.

Nić dentystyczna rzeczywiście pomaga
PRAWDA. Nici wspomagają oczyszczanie przestrzeni miedzyzębowych, dlatego tez nić powinna być wprowadzona na stałe do codziennej higieny jamy ustnej.

Kolczyk w języku jest szkodliwy dla uzębienia.
PRAWDA. Niestety, tego rodzaju biżuteria jest szkodliwa dla zębów. Kolczyk ocierając się o zęby uszkadza  powierzchnię szkliwa  narażając ją na działanie czynników zewnętrznych.

Lepiej zjeść na raz czekoladę czy cukierki niż delektować się nimi cały dzień.
PRAWDA.Dla zdrowia zębów ważniejsze jest, jak często w ciągu dnia sięgamy po słodycze, a nie jak dużo jemy ich za jednym razem. Po zjedzeniu słodyczy trzeba zawsze pamiętać o dokładnym umyciu zębów.
 
Chipsy nie są słodkie więc nie szkodzą zębom.
FAŁSZ.Chipsy składają się niemal wyłącznie ze skrobi, która w ślinie zostaje rozłożona na cukry proste, a te są już groźne dla zębów.


Dziecko mające 16 lat może już samo pójść do gabinetu  
FAŁSZ. Dziecko,które nie ukończyło 18 lat musi przychodzić na wizyty z rodzicem,bądź opiekunem – lekarz dentysta nie może wykonywać żadnych inwazyjnych zabiegów bez zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka.To rodzic wie,na co dziecko jest uczulone,jakie ma choroby ogólne i co chce osiągnąć poprzez przyprowadzenie dziecka do gabinetu.

Zębów mlecznych się nie leczy  
FAŁSZ. Jeśli zęby mleczne są w buzi u malucha tyle lat to mają bolec cały czas? Zębów mlecznych się nie leczy,ale w Anglii. U nas w kraju mamy fantastycznych fachowców,którzy podejmują się leczenia zębów mlecznych.W Anglii zęby mleczne usuwa się,powodując szybsze wyrznięcie się zębów stałych. Dlatego też Anglicy mają brzydkie,krzywe zęby. Przedwczesna utrata zębów mlecznych często skutkuje stłoczeniami zębów stałych i większą ich tendencją do występowania próchnicy oraz koniecznością leczenia tych zębów ortodontycznie.

Po ciąży zęby się psują,po ciąży “lecą zęby”  
FAŁSZ. Jeśli kobieta nie pojada pokarmów po wieczornym myciu zębów,nie popija słodkich płynów  i dba o higienę jamy ustnej,to zęby powinny pozostać po ciąży w dobrym stanie.Zwiększona produkcja hormonów może mieć wpływ na wrażliwość dziąseł,na pojawianie się pewnych zmian na dziąsłach, krwawienia dziąseł ale nie pogorszenia higieny i większej próchnicy.

Nie ważne jest w jaki sposób, tylko jak często myjemy zęby.  
FAŁSZ.Tylko częste i dokładne mycie zębów powoduje usunięcie płytki bakteryjnej z ich powierzchni, szczególnie z trudno dostępnych szczelin. Szkodliwa może okazać się nie tylko zbyt mała częstotliwość mycia zębów, ale też nieprawidłowa technika mycia.

Utrata zębów powoduje zmarszczki.  
PRAWDA.Długotrwałe zapadanie się kości szczęki i żuchwy wpływa na zmianę rysów twarzy, powstawanie zmarszczek w okolicach ust i na szyi. Im więcej zębów brakuje w szczęce, tym szybciej przebiega proces zaniku kości szczęki.

Nie powinno się wyrywać zębów podczas miesiączki.  
PRAWDA.Wynika to z obniżonej krzepliwości krwi w czasie comiesięcznego krwawienia. Bywa, że znacznie wydłuża to czas gojenia się rany. Występuje również możliwość wystąpienia krwotoku.