piątek, 6 lutego 2015

Profesjonalne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym



Do profesjonalnych zabiegów profilaktycznych zaliczamy:
- profesjonalna higiena jamy ustnej, czyli skaling z piaskowaniem wraz z  instruktażem higieny jamy ustnej
- fluoryzacja  - lakierowanie
-  lakowanie

PROFESJONALNA HIGIENA JAMY USTNEJ Z INSTRUKTAŻEM
Powszechnie wiadomo, że za rozwój chorób przyzębia odpowiedzialne są bakterie gromadzące się na zębach. Im więcej osadu i kamienia nazębnego tym gorszy stan otaczającego zęby dziąsła. Dlatego aby zapobiegać chorobom dziąseł wykonuje się tak zwana higienizacje, czyli usuniecie kamienia nazębnego i osadu potoczne nazywany skalingiem z piaskowaniem. Zabieg wykonywany jest przez profesjonalna higienistkę stomatologiczną na zlecenie lekarza stomatologa. Zabieg rozpoczyna się krótką rozmową z pacjentem o etapach zabiegu. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego wykonywany jest za pomocą ultradźwięków. Jeżeli kamienia nazębnego jest dużo i  znajduje się pod dziąsłem wykonuje się tak znany skaling poddziąsłowy. W takim wypadku pacjent zabieg skalingu ma wykonywany kilka razy zanim dojdzie do ostatecznego leczenia stomatologicznego, ponieważ kamień, który gromadzi się głęboko pod dziąsłem musi być usuwany wieloetapowo. W przypadku, kiedy kamienia jest niewiele (usuwamy go na jednej wizycie) wykonuje się skaling nad dziąsłowy. Po wykonanym skalingu przechodzimy do usuwania osadu, czyli piaskowania. Piaskowanie jest to połączenie wody z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) wydobywanych z dyszy pod ciśnieniem. Dzięki piaskowaniu możemy usunąć osad z herbaty, kawy, czerwonego wina lub papierosów. Zabieg kończy się dokładnym wypolerowaniem wszystkich powierzchni zębów szczotką i pasta. Należy również pamiętać, że podczas zabiegów higienizacyjnych dziąsła mogą krwawić - jest to naturalne zjawisko. Im więcej kamienia nazębnego tym krwawienie jest większe. Jeżeli występuje jakakolwiek nadwrażliwość zabieg higienizacji może być wykonany w znieczuleniu miejscowym wykonanym przez stomatologa w gabinecie. Po przeprowadzonym zabiegu higienistka przeprowadza indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej. Podczas instruktażu dobierane są indywidualne dla pacjenta rodzaje szczotek, past, płynów i nitek w zależności od stanu zębów i dziąseł. 
Pacjent powinien zostać umówiony na wizytę kontrolna za 1-2 tyg od daty wykonania zabiegu. Higienizacje powinno się wykonywać przynajmniej co 6 miesięcy.

 

FLUORYZACJA - LAKIEROWANIE
Jest nic innego jak nakładanie preparatu w fluorem na czyste powierzchnię zębów u dorosłych i dzieci.  W przypadku dorosłych można to zrobić bezpośrednio po higienizacji, kiedy zęby są dokładnie oczyszczone z osadu. U dzieci fluor nakłada się, co 3 miesiące na wyznaczonych wizytach kontrolnych.  Fluor przede wszystkim zapobiega rozwojowi próchnicy i zmniejszają nadwrażliwość zębów. Zabieg jest bezbolesny.  Po oczyszczeniu powierzchni zębów i po odizolowaniu od śliny powierzchnie zębów się suszy i nakłada się lakier. W przypadku dzieci ciężko jest odizolować ślinę, dlatego w ich przypadku nie jest to aż tak ważne - nakłada się lakier, który nie potrzebuje idealnej suchości.  Po lakierowaniu przez godzinę nie pijemy i nie jemy a wieczorem nie myjemy zębów.



LAKOWANIE
Zabieg ten polega na pokryciu materiałem bruzd wolnych od próchnicy zębów trzonowych mlecznych i stałych oraz stałych przedtrzonowców. Anatomiczny kształt tych zębów sprzyja zaleganiu pokarmu i utrudnia dokładne ich oczyszczenie, co może doprowadzić do rozwoju próchnicy.  Zabieg jest bezbolesny. Oczyszcza się bruzdy zakwalifikowane do lakowania, w środowisku suchym wytrawia się je i nakłada materiał utwardzany kolejno lampą ultrafioletową. Po zabiegu lakowania jeść i pić można od razu.



 Paulina Mintzberg - Wachowicz