niedziela, 8 maja 2016

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty i płukanki dla pacjenta ortodontycznego?
Asortyment produktów do higieny jamy ustnej jest ogromny i z roku na rok pojawia się coraz więcej propozycji. Sami pewnie lubicie popatrzeć na marketowe regały wypełnione po brzegi pastami i płukankami . Coraz więcej firm w swojej ofercie ma specjalistyczne pasty dedykowane pacjentom ortodontycznym. Czy warto ich używać ? Co je charakteryzuje? Czy zwykła pasta nie wystarczy?

Pamiętajmy, że pastę dobieramy do potrzeb pacjenta. Nawet jeśli rozważamy pacjentów ortodontycznych mogą mieć oni różne problemy i nie zawsze muszą używać pasty dedykowanej pacjentom z aparatami.

Wyznacznikiem past, które rekomenduje jest ich skład, a nie nazwa. 

Analizując grupę past ortodontycznych chcę zwrócić uwagę na kilka aspektów:

1. Zawartość substancji hamujących odkładanie i mineralizację płytki bakteryjnej m.in. chlorek cetylopirydynowy.
2. Zawartość substancji zawierających związki fluoru m.in. fluorek cyny, aminofluorki, fluorek potasu.
3. Zawartość substancji działających przeciwpróchniczo m.in. ksylitol.
4. Zawartość substancji łagodzących oraz przeciwzapalnych tj. aloes, alantonina, jałowiec, które są  skuteczne w sytuacji otarcia błony śluzowej elementem aparatu.
5. Jednym z elementów wyboru pasty jest jej konsystencja. Bardziej płynna, żelowa konsystencja  umożliwia lepsze dotarcie w okolice retencyjne oraz pomiędzy elementy aparatu, łatwo się również  wypłukują co jest ważne przy stosowaniu m.in. sprężynek.
6. Zawartość substancji o właściwościach antyseptycznych m.in. chloreksydyna, rozmaryn, szałwia

Dopełnieniem pasty do zębów jest płukanka najbardziej istotnym elementem, jest to aby nie zawierała w sobie alkoholu. Przy systematycznym stosowaniu może doprowadzić do suchość jamy ustnej oraz zaostrzenia mikro urazów na policzkach i dziąsłach. Również zbyt duża ilość olejków mentolowych, może powodować podrażnienie błony śluzowej. Skład płukanek jest bardzo zbliżony do past, są w nich związki fluoru, substancje zmniejszające mineralizację płytki, antyseptyczne, łagodzące oraz przywracające świeży oddech.