środa, 11 maja 2016

Profilaktyka próchnicy oraz chorób przyzębia w aspekcie używania preparatów z chloreksydyną

Chloreksydyna to jeden z najpopularniejszych antyseptyków stosowanych w stomatologii już od ponad 30 lat. Wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne . Mechanizm działania polega na łączeniu się chloreksydyny z błoną komórkową bakterii, w wyniku czego wzrasta przepuszczalność błony co zaburza procesy metaboliczne bakterii.

Stosowana przy profilaktyce próchnicy zmniejszając ilość Streptococcus mutans i Lactobacillus sp, oraz profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia. Hamuje odkładanie płytki nazębnej, działa przeciwzapalnie. Dostępna w postaci płukanek, żelów, lakierów również jako składnik past do zębów. Zalecana dla pacjentów bezpośrednio po operacjach ortognatycznych przy chwilowym zaprzestaniu mechanicznego oczyszczania zębów. Stosowana jako środek odkażający odkażająco przed zabiegami chirurgicznymi oraz po nich poprawiając gojenie. Często polecana osobą starszym z ograniczoną sprawnością manualną czy u osób niepełnosprawnych.

Chloreksydyna eliminuje patogenne bakterie odpowiedzialne za choroby przyzębia. Stosowana w leczeniu gingivitis, periodontitis oraz periimplantitis. Podczas wykonywania scalingu bardzo skuteczna jest irygacja poddziąsłowa preparatem chloreksydyny. Jest to możliwe dzięki stosowaniu scalerów z zewnętrznym pojemnikiem na płyn. Obserwuje zmniejszone krwawienie w trakcie jak i po zabiegu, spłycenie kieszonek dziąsłowych oraz efektywniejsze leczenie dziąseł. Przez lekarzy periodontologów często stosowana miejscowo m.in. preparat Perio Chip( w postaci listków aplikowana do kieszeni po oczyszeniu i wygładzeniu powierzchni cementu korzeniowego). Polecam stosowanie piasku na bazie erytriotolu z zawartością 0,3% chloreksydyny.  

Dostępne są specjalistyczne żele z chloreksydyną głównie stosowane jako uzupełnienie higieny u pacjentów ortodontycznych oraz implantologicznych. W gabinecie aplikowane na łyżce lub poprzez wcieranie preparatu w powierzchnie zębów. W domu pacjenci nanoszą żel przy pomocy szczotki klasycznej oraz szczoteczek międzyzębowych.

Objawem ubocznym przy zbyt długim stosowaniu chloreksydyny są przebarwienia zębów, języka oraz zaburzenia smaku. Są to objawy odwracalne, po odstawieniu przyczyny czyli zaprzestania stosowaniu preparatów z chloreksydyną.