niedziela, 15 stycznia 2017

Case study & hipomineralizacja


Do gabinetu higieny zgłosiła się mama w celu instruktażu higieny jamy ustnej u swojej 7-letniej córki. Od początku moją uwagę zwróciły zmiany w obrębie szkliwa na zębie 21, które były na początku wizyty nie zauważalne dla pacjentki ( z powodu ilości płytki na powierzchniach zębów). Rozpoznałam hipomineralizację trzonowcowo-siekaczową (MIH). Kilka zdań na jej temat.
Są to dobrze odgraniczone, asymetryczne zmiany manifestujące się utratą przezierności szkliwa o zabarwieniu białym lub żółtym aż do brązowego. Zajmują powierzchnię zgryzową lub wargową trzonowców oraz siekaczy. Cechy te odróżniają jednoznacznie tę jednostkę chorobową od fluorozy, gdzie zmiany są symetryczne, rozlane, a ich występowanie w danej grupie zębowej jest bezpośrednio skorelowane z nadmierną podażą fluoru na określonym etapie rozwoju zęba .
Szkliwo w miejscach białych plam, może być kruche i porowate, co może doprowadzić do rozwoju próchnicy przy zaniedbaniach higienicznych.
Przyczyna pojawiania się białych plam , nie jest do końca poznana.
Badania dowodzą, że istnieje związek pomiędzy czynnikami przed-, około- i po- urodzeniowymi, a dokładniej pisząc chorobami matki oraz dziecka do 4 roku życia, niedoborami witamin, stresem.
Szkliwo jest wysoce zmineralizowaną tkanką, której podstawową jednostką strukturalną są pryzmaty szkliwne. W ich powstaniu biorą udział ameloblasty, które po wytworzeniu pierwszej warstwy substancji podstawowej uczestniczą w odkładaniu się kryształów hydroksyapatytów, co daje początek procesowi mineralizacji szkliwa. Stwierdzono, iż różne choroby ogólnoustrojowe zaburzają funkcję ameloblastów. Zaburzenia w fazie dojrzewania powodują – powstawanie obszarów słabiej zmineralizowanych (hipomineralizacja).
Po trudnym etapie edukacji oraz instruktażu ustaliłyśmy wspólny plan higieny dla pacjentki w domu. Pacjentka korzystała z szczotki elektrycznej, więc przy tym rozwiązaniu pozostałyśmy, radykalnie zmieniając technikę oraz czas mycia zębów.Nasze ustalenia zakontraktowałyśmy z mamą, która od teraz miała w ustalony sposób sprawdzać skuteczność codziennego mycia zębów.
Zawsze podkreślam rodzicom, ich rolę w procesie dbałości o zęby, powinni kontrolować swoje pociechy oraz pomagać im w dobrym myciu zębów nawet do 12 roku życia.
Jak widzicie na zdjęciu pacjentka wymagała profesjonalnego czyszczenia ( częściowe piaskowanie   mocniejszych przebarwień Erythritolem z super małym rozmiarem piasku, który mierzy zaledwie 14 µm, usunięcie przebarwień  w trudno dostępnych miejscach za pomocą szczotki z pastą Detartrine 100 ZF , paski Epitex do powierzchni stycznych, fluoryzacja Duraphat).
Na zdjęciu po zabiegu o wiele bardziej uwidoczniła się zmiana w szkliwie, jest to spowodowanem usunięciem płytki oraz wysuszeniem powierzchni zębów przez otwieranie jamy ustnej.
Zaleciłam stosowanie środków zawierających wysokie stężenia fosforu oraz wapnia (fosfopeptyd kazeiny z amorficznym fosforanem wapnia Tooth Mousse) regularne fluoryzacje w gabinecie oraz częste przeglądy. Ze względów estetycznych w dorosłym wieku jest możliwość wykorzystania metody infiltracji żywicą ICON.